PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

ARR od środy będzie przyjmowała od rolników wnioski o rekompensaty

ARR od środy będzie przyjmowała od rolników wnioski o rekompensaty

Autor: PAP

Dodano: 29-10-2014 09:18

Oddziały Agencji Rynku Rolnego od środy będą przyjmowały od rolników powiadomienia o zamiarze wycofania produktów z rynku. Będą one podstawą do uzyskania unijnej rekompensaty z tytułu poniesionych strat z powodu rosyjskiego embarga.Formularz powiadomienia dostępny jest na stronie www.arr.gov.pl i w Oddziałach Terenowych ARR. Szczegółowe informacje o mechanizmie można uzyskać w telefonicznym punkcie informacyjnym (22) 661-72-72, w oddziałach terenowych ARR oraz na stronie internetowej www.arr.gov.pl w zakładce embargo.

We wtorek weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 2014 r. uruchomiające tzw. II transzę rekompensat dla producentów owoców i warzyw.

KE pod koniec września KE ogłosiła, że przeznacza dodatkowe 165 mln euro na nowy program rekompensat dla sektora owoców i warzyw. Nowy system wsparcia uzupełni pierwszy program rekompensat dla tego sektora, ogłoszony 18 sierpnia, który opiewał na 125 mln euro. 10 września KE zawiesiła tamten program, bo wartość wstępnych wniosków o rekompensaty przekroczyła kwotę na nie przeznaczoną.

Z II transzy pieniądze mają dostać rolnicy z 12 państw UE, które eksportowały do Rosji. Limity dla krajów ustalono na podstawie średniej wielkości eksportu do Rosji w okresie od września do grudnia w ostatnich trzech latach oraz po odjęciu tych wielkości produkcji, które zadeklarowano już we wstępnych wnioskach w ramach pierwszego programu.

Ponieważ 85 proc. wszystkich wstępnych wniosków z pierwszego programu wsparcia pochodziło z Polski, to z drugiego programu polscy rolnicy otrzymali prawo do rekompensat dla wycofania z rynku 18,750 ton jabłek i 3 tys. ton innych produktów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • majki 2014-11-04 02:18:59
  producenci trzody i mleka sprzedają swoje produkty za 25% kosztów produkcji jak sadownicy? sprzedawali prawie milion ton czyli 75% swojej produkcji do Rosji?
 • jan 2014-10-31 10:30:21
  Ci którzy zajmują się produkcją mleka sami zjedli co rosja odrzuciła to i rekompensata się nie nalerzy
 • Rolnik. 2014-10-29 10:35:59
  A producenci trzody i mleka kiedy dostana rekompensaty? Tylko producenci owocow stracili na embargu?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!