PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Banki: Rolnicy muszą częściej sięgać po kredyty. Dotacje unijne nie będą wieczne

Banki: Rolnicy muszą częściej sięgać po kredyty. Dotacje unijne nie będą wieczne Jerzy Plewa otwiera konferencję Europejskiego Banku Inwestycyjnego, fot. Twitter/Komisja Europejska

Polscy rolnicy są młodzi i konserwatywni, w porównaniu do średniej unijnej, i świetnie spłacają kredyty, chwalą bankowcy. Trzeba się jednak śpieszyć z wykorzystaniem dotacji, w Europie spada chęć do finansowania słabszych - mówili eksperci na konferencji zorganizowanej przez fi-compass, inicjatywę Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.Polska jest trzecim największym beneficjentem dotacji na rolnictwo, stwierdził Luca Lazzaroli, przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) podczas konferencji na temat instrumentów finansowania rolnictwa oraz tego, jak  instrumenty finansowe mogą pomóc osiągać cele Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

– Spada zainteresowanie finansowaniem słabszych przez bogatszych – powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor ze Związku Banków Polskich. Wskazał on na rozwijającą się w Europie tendencję do obniżania wsparcia oraz na możliwe negatywne zmiany w funkcjonowaniu Unii Europejskiej związane z Brexitem. – Trzeba się zastanowić, jak korzystać mądrze z dziś dostępnych pieniędzy – podkreślił. Jak przykład wskazał Plan Marshalla, w którym środki zaplanowane na 7 lat Niemcy wykorzystywały przez 70 lat.

Obecni na konferencji eksperci z unijnych instytucji przedstawiali współczesne instrumenty finansowe i przedstawiali, jak polskie rolnictwo maluje się na tle całego europejskiego sektora. Eksperci zgadzali się, że same dotacje nie wypełnią wielkiej luki inwestycyjnej, wciąż obecnej w polskim rolnictwie. Dlatego niezbędny jest dostęp do innych niż dotacje narzędzi finansowych, które odegrają rolę dźwigni finansowej.  Rolnicy w coraz większym stopniu będą musieli korzystać z finansowania zwrotnego.

Czym charakteryzuje się więc polskie rolnictwo, w porównaniu do średniej europejskiej? Powtarzała się opinia, że Polska jest krajem młodych rolników, a polscy rolnicy to bardzo dobrzy klienci –  w tym sektorze szkodowość, tj. brak spłacania kredytu, jest szczególnie niska.  

Bankowcy z polskich i europejskich banków zastanawiali się, w jaki sposób instytucje finansowe mogą wyjść naprzeciw potrzebom tej branży. – W Polsce ponad 90 procent rolników korzysta z usług bankowych, jest więc łącznik do kontaktu i rozpoznania potrzeb klientów – powiedział Arkadiusz Lewicki. Jego zdaniem jest duża potrzeba edukacji finansowej, ponieważ w niektórych przypadkach odmowa kredytu działa wręcz na korzyść ubiegającego się o pożyczkę rolnika. Rolnicy w Polsce biorą pożyczki niemal wyłącznie złotówkach i unikają kredytów walutowych.

Dużą rolę w tej gałęzi gospodarki odgrywają banki lokalne i bankowość spółdzielcza. W Spółdzielczej Grupie Bankowej zrzeszone są 202 banki. Jak stwierdzili przedstawiciele współpracujących z rolnikami banków, polscy rolnicy są ostrożni i konserwatywni. W ubiegłym roku rolnicy najchętniej sięgali po kredyt preferencyjny. – To ważny, bezpieczny instrument i rolnicy świetnie go spłacają – dodał Arkadiusz Lewicki. Według danych ZBP, w ciągu ostatnich dwóch lat banki udzieliły łącznie 28 tys. kredytów o wartości 4 mld zł, a wartość kredytów preferencyjnych od 1996 roku sięga już 20 mld zł.

Według SGB Banku, w ubiegłym roku z tego rodzaju kredytów rolnicy najczęściej inwestowali w ziemię. Za 826 mln zł kupili 28,5 tys. ha. Na drugim miejscu były zakupy, budowa i przebudowa budynków, warte 318 mln zł. Trzecie miejsce zajmuje zakup maszyn i urządzeń warty 61 mln zł. Na zakup ciągników wydali 58 mln, na szklarnie i tunele foliowe – 43 mln. Zakup linii technologicznych kosztował 40 mln zł. Wreszcie – w 2015 r. rolnicy kupili 72 kombajny wartych razem 34 mln zł.

Zdaniem Jerzego Wierzbickiego, prezesa Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, nie ma alternatywy dla sięgania po dobre instrumenty finansowe. Zauważył, że polscy rolnicy dzielą się na dwie grupy, konserwatywną, która nie będzie brać kredytów, ale sama odchodzi już w przeszłość, i rosnącą grupą młodych rolników, którzy zdecydowanie wykorzystują zewnętrzne finansowanie do rozwijania gospodarstw. Podkreślał też rolę organizowania się. – Rolnicy są pod rosnącą presją kosztów, mają też słabą pozycję w łańcuchu dostaw, więc łączenie się w grupy producentów jest niezbędne. Zrzeszeni producenci uzyskują wyższe ceny – podkreślił Wierzbicki

Konferencję makroregionalną na temat instrumentów finansowych w ramach EFRROW dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w latach 2014-2020, w której wzięło kilkaset osób, zorganizował fi-compass, inicjatywa Komisji Europejskiej (KE) w partnerstwie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Eksperci z unijnych instytucji przedstawiali współczesne instrumenty finansowe i omawiali obraz polskiego rolnictwa na tle całego europejskiego sektora.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • synek 2016-10-26 14:45:36
  @student napisał jak jest i będzie.
  NWO nadchodzi.Nie po to Lechu,ksywa totolotekmaister,od 30-tu lat gada na prawo i lewo o globalizacji.Tak go treserzy wyuczyli,że nawet wyrwał się z globodolarem.Skąd ma te wszystkie nowinki?Sam wymyślił?Wątpię.
 • nika 2016-10-26 12:10:05
  Ja mogę brać kredyty, ja biorę i to sporo, tylko czemu jak robię mały rekonesans bo 4-5 bankach to mam za dużo pytań i znam za dużo kruczków tych sprzedawców kredytów bo tak to trzeba nazywać.
  Bank nie jest instytucją charytatywną, ja to rozumiem ale czemu wiele rzeczy jest kamuflowanych i jak człowiek zna temat i zaczyna się dopytywać to zawsze znajdzie niedozwoloną klauzulę - w szczególności ubezpieczenia (mam z roboty,a w bankach i tak chcą i wychodzi że mam chyba 3).
  Pamiętam jak szukałem kredytu pod MGR_121 - większe banki że mała kwota (160tys.) i im się nie opłaca, jak skończył się bum na te działanie to: a czemu pan nie przyszedł do nas, też mieliśmy ofertę itp.
  Banki też chcą żyć ale oferta ma być dostosowana a nie setka zabezpieczeń, ubezpieczenia, dodatkowe koszta, konieczność posiadania konta gospodarczego+głupia karta (z której idzie zrezygnować tylko nikt tego w banku nie chce powiedzieć choć wiedzą o tym).
  Niech nad tym pomyślą.
 • kzo 2016-10-26 09:52:53
  Zjechały sie największe złodzieje z sektora bankowego i debatują przy lemoniadzie i wódeczce jak skroić takich kretynów jak my rolnicy, co tylko od tyrania jesteśmy
 • kki 2016-10-26 08:53:29
  kredyty ? a PO CO ? mam20-kilka ha ,,i WYLECZYŁEM sie z produkci inwentarzu ,,, sieję , zbieram -sprzedaje , kupuję używane maszyny / jeżeli musze / i NIE MAM ŻADNEGO KREDYTU , dlatego obecny system dla mnie jest ok,,,,,, a CI AMBITNI ,,,no cóż , maja dużo , kredytów TEŻ ,,,,,
 • Edward 2016-10-26 07:54:31
  dopłaty do drobnego inwentarza do krok w stronę oksięgowania wszystkich producentów rolnych. Zgłosiłeś się po dopłaty? a ile masz dochodu ze sprzedaży? I nie zapłaciłeś? My ci już pokażemy, że ci się odechce hodować kurki!!! Dadzą 50 zł na rok do stada kurek, a na kontrolach odkują sobie 10 razy tyle.
 • nowy na forum 2016-10-25 22:54:01
  Pis w jedną noc obniżył - poprzez zmianę ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego- wartość mojego gospodarstwa (60 ha) o ok. pół miliona złotych . Jaki to dało skutek ? Moja zdolność kredytowa spadłą o te pół miliona. Dziesięć lat temu za mleko - w doku cenowym - kosztowało 1 zł ale koszty środków do produkcji były ok. 20 % niższe . Sumując ; przez 10 lat w Unii moje gospodarstwo zbiedniało mimo, że otrzymałem ok. 600 tysięcy dopłat . Dopłaty zjadły krowy , swinie i pole.
 • odsetka 2016-10-25 22:22:10
  Niedawno bez podstaw cenę pszeniczki podnieśli do ponad 1000 zł/t, Ludzie zaczęli liczyć ile zarobią za rok, dwa, pięć ..... Nabrali kredytów i dawaj inwestować!!!. A tu trach! i za pszeniczkę połowa kasy!!!. Część padła, a wielu (łącznie ze mną) do dzisiaj zaciska pasa i nie może wyjść z tego gówna w które nas wsadzono. A przed wejściem do UNII zapewniano, że da ona stabilizację dochodów, przewidywalność , opłacalne ceny gwarantowane itp, Rosną tylko ceny maszyn, ziemi, ubezpieczeń, opłat itd.
  Bierzcie kredyty, bo macie przecież dopłaty!!!, macie ziemię!!!, macie maszyny!!!, domy!!! ---- macie co zastawić!!!!
  Banki wam to wszystko spieniężą przy pomocy KOMORNIKA
 • student 2016-10-25 21:49:26
  taaa... bierzciekredyty inwestujcie rozwijajcie poszczególne branże a potem UE pomoże wam zbankrutować tak jak mleczarzom, doczepi się wstecznie do sposobu wydatkowania dotacji tak jak w przypadku grup producentów owoców i warzyw albo trafi sie jakiś snowy ASF. Obecnie możliwości politycznego wpływu przez Brukselę na ekonomie sektora rolnego sa ogromne. Wiekszość biurokratów w Ue tego nie rozumie ale plany ludzi którzy naprawde rzadza swiatem nie przewiduja istnienia indywidualnych gospodarstw rolnych. Poczytajcie sobie co sie dzieje w USA, Kanadzie i Meksyku po ustanowieniu strafy wolnego handlu tzw. NAFTA. Wielkie korporacje chca kontrolowac zywnosc i wode aby przejac władze nad swiatem i nie jest to teoria spiskowa ale fakt. Poczytajcie w anglojezycznym internecie - zobaczycie
 • rolnik 2016-10-25 21:35:48
  Właśnie myslę dlaczego bankowcy nie powiedzieli prawdy, że w starej unii kredyt dla rolnika wynosi 1% maksymalne?
 • zorro 2016-10-25 19:05:31
  Bierzcie kredyty i bankrutujcie jak najszybciej.
  Rydzyk jest niezadowolony z tempa przejmowania ziemi.

  Mali rolnicy was ma nie być.
  Szbyko brać kredyty i bankrutować!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.254.212
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!