Wsparcie dla małych gospodarstw to prawie 5 tys. zł dotacji wypłacane przez 5 kolejnych lat. W poprzedniej edycji programu skorzystało z niego ponad 170 tys. rolników. Ze względu na ogromne zainteresowanie nabór wniosków ogłaszano dwa razy. Rolnicy, którym udało się dostać dotacje nie kryją swojego zadowolenia.

Stanisław Wiktorowski, wieś Rzeczyca – „Myślę, że program jest dobry ja zobowiązałem się kupić ciągnik i kupiłem ciągnik i uważam, że jest to słuszne.”

Pan Stanisław wypełnił wszystkie cele pośrednie jakie zapisał w planie rozwoju gospodarstwa dlatego liczy na to, że dostanie także czwartą i piątą część wsparcia.

Stanisław Wiktorowski, wieś Rzeczyca – „Teraz to powinna być już trzecia rata: nie wiem, czy w styczniu, czy w lutym i teraz trzeba się rozliczyć 6 miesięcy jest na to czas, no i później przez dwa lata to będzie.”

Kolejnych rat wsparcia rolnicy mogą się spodziewać nie wcześniej niż po roku od otrzymania poprzedniej płatności.

Radosław Iwański, rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – „Jeżeli upływa rok czasu, to wtedy Agencja przystępuje do wypłaty kolejnych rat.”

Rolnicy, którym nie udało się przystąpić do programu w poprzedniej edycji będą mieli taką szansę z nowego rozdania funduszy. Działanie to nie jest na razie wpisane do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale ma do niego wróci.

Marek Sawicki, minister rolnictwa – „Wróci i to w mojej ocenie bardzo szybko dlatego, że ja uważam, że te gospodarstwa niskotowarowe powinny być wspierane.”

Wsparcie będzie mogło ruszyć dopiero po wprowadzeniu poprawki do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Aby to było możliwe trzeba najpierw zabrać środki z innych działań . Pytanie tylko z których?

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!