PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Bieńkowska: Więcej pieniędzy dla programów regionalnych

Na programy regionalne w Polsce w okresie 2014-2020 ma trafić więcej pieniędzy - zapowiedziała wczoraj minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, która wzięła udział w konwencie marszałków województw RP odbywającym się w Zielonej Górze.Minister przedstawiła marszałkom województw projekt założeń umowy partnerskiej na lata 2014 - 2020, który ma być negocjowany z Komisją Europejską.

Jak poinformowała, projekt musi trafić jeszcze na posiedzenie Rady Ministrów. - Jedno, co mogę powiedzieć to, że zwiększamy ilość pieniędzy dla programów regionalnych. 1/3 środków z funduszu inwestycyjnego będzie w programach regionalnych plus programy z Europejskiego Funduszu Społecznego - zaznaczyła Bieńkowska.

Nie podała konkretnych kwot, ponieważ nieznany jest jeszcze budżet Unii Europejskiej.

Minister zaznaczyła, że do 17 września marszałkowie mają zdecydować, czy w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2014 - 2020 chcą realizować jeden, czy dwa programy operacyjne: do finansowania inwestycji infrastrukturalnych i do tzw. miękkich inwestycji.

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak podkreśliła, że lubuskie jest za wielofunduszowym programem. - Nam zależy na spójności polityki regionalnej, a gdy będzie to dwufunduszowy program, to możemy zapewnić lepszą realizację inwestycji, ponieważ projekty będą się uzupełniały - zaznaczyła.

Podobne zdanie ma marszałek woj. opolskiego Józef Sebesta. - Opolskie wspiera program dwufunduszowy, ponieważ daje on elastyczność. Ale najważniejsze jest to, że regiony, które dobrze wydają pieniądze unijne, będą mieć więcej środków - dodał.

Minister poinformowała, że nie powstanie osobny program operacyjny dla pięciu województw Polski Zachodniej, ale w nowej perspektywie mają zostać wydzielone fundusze na poszczególne zadania, które regiony położone w zachodniej części kraju chcą wspólnie realizować.

Konwent marszałków RP, organizowany przez województwo lubuskie, które przewodniczy pracom konwentu w drugiej połowie br., potrwa jeszcze dziś.

Gościem drugiego dnia konwentu będzie m.in. Agnieszka Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. W piątek poruszone zostaną aktualne problemy w ochronie zdrowia oraz przedstawiony zostanie plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2013 rok. Konwent Marszałków Województw RP to ciało opiniotwórczo-doradcze, reprezentujące interesy 16 województw. Jego inicjatorem był Jan Olbrycht - marszałek woj. śląskiego, który zwołał pierwsze posiedzenie w grudniu 1998 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!