PRZEGLĄD PRASY: 20 maja KE zaprezentuje założenia reformy polityki rolnej Wspólnoty. Jednym z nich (...) jest zmniejszenie dopłat bezpośrednich. Podobna redukcja obowiązuje już teraz w krajach starej Unii i dotyczy rolników, którzy rocznie otrzymują dopłaty w wysokości 5 tys. euro.

Wprowadzenie tego mechanizmu w krajach nowej UE wcześniej niż w 2012 r. jest jednak niemożliwe. Zgodnie bowiem z traktatem akcesyjnym dopłaty bezpośrednie mają w tych krajach rosnąć aż do zrównania z poziomem obowiązującym w Europie Zachodniej.

Komisja proponuje również całkowite zniesienie dopłat do roślin energetycznych, by nie promować produkcji budzących coraz większe kontrowersje, biopaliw. Zwiększeniu ma ulec również minimalna powierzchnia gospodarstwa, która uprawnia do dopłat bezpośrednich.

(...) Od 2013 r. limit produkcji mleka przyznany Polsce przez Komisję Europejską wyniesie 9,956 mln ton rocznie. To o 4 proc. więcej niż obecnie. Od kwietnia 2015 r. Bruksela zamierza całkowicie znieść kwoty mleczne. (...)

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!