PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Co ze stratami po ASF w całym kraju?

Co ze stratami po ASF w całym kraju?

ASF nadal jest problemem – rolnicy w całym kraju czekają na wyrównanie strat poniesionych w wyniku zamieszania wytworzonego na rynku. Nie znają też zasad wypłaty rekompensat.Rolnicy protestujący w związku z zachwianiem rynku trzody nie uważają problemów za rozwiązane. Tylko koniecznością wykonania pilnych prac polowych uzasadniają nieprowadzenie czynnego protestu.

- Nie rozwiązaliśmy komitetu - mówi Michał Cieślak, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników Producentów Wieprzowiny w woj. Świętokrzyskim. - Cały czas nie jest wyjaśniona sprawa wsparcia dla tych hodowców, którzy poza strefą buforową sprzedali taniej tuczniki. Monitujemy w ministerstwie o pomoc dla nich, może też o przygotowanie jakichś działań wspierających w ramach nowego PROW. Straty rolników w całym kraju są dotkliwe. Standardowe gospodarstwo w świętokrzyskim ponad 30 tys. - o tyle mniej rolnik otrzymał za ok. 100 sztuk tucznika. Ceny skupu spadły o ponad 2 zł za kg w całym kraju. Rolnicy sprzedawali trzodę przestraszeni, że być może wkrótce i za taką cenę nie będzie skupu. Rynek całe to zamieszanie wykorzystał, a resort tego nie zabezpieczył, chociaż ma instrumenty wystarczające do utrzymania ceny skupu, zapewnienia ciągłości jego prowadzenia czy do podjęcia negocjacji z zakładami, aby nie obniżały bez powodu cen poniżej kosztów produkcji. Z tego co wiem, tylko jeden zakład napiętnował pośredników, którzy oferowali rolnikom ceny niższe niż te, za które odstawiali świnie do zakładu mięsnego.

Również rolnicy ze strefy buforowej nie są zadowoleni z dotychczasowego rozwiązania problemów związanych z ASF.

- Nie wszyscy pewnie sprzedali świnie, bo nie dali rady - mówi Mariusz Nackowski, pełnomocnik ds. zwalczania ASF na granicy wschodniej Stowarzyszenia Polskich Producentów Trzody Chlewnej „Forum TCh". - Po 5-10 sztuk świń nie opłaciło się przyjeżdżać, a spędów żadnych nie było. Jednak mając dobry kontakt z lekarzem weterynarii, można było tuczniki sprzedać.

Jak dodaje Nackowski, właśnie dziś przyjechał po warchlaki odbiorca, ale nie wie co robić - nie ma publikacji rozporządzenia, aby kupić warchlaki poza strefę bioasekuracji, musi zorganizować kwarantannę.

- Jesteśmy w dziurze, rozporządzenia nie ma. Moja ferma została teraz zapowietrzona, dotąd byłem poza strefą - dodaje Nackowski. - Część ludzi po poznaniu zapowiedzi rekompensat liczyła na wyrównanie do cen rynkowych poza strefą. Ta wynosi dziś ok. 4,6 zł. Rekompensaty mają być jednak niezależne od cen sprzedaży. Dopiero w piątek sprzedałem po 4,7 zł licząc na dopłaty. Do dziś nikt nie opublikował zasad rekompensat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • andrzej 2014-04-01 14:27:11
  No to wprowadzmy wolny rynek w całym europejskim rolnictwie!!!!!
  Ja jako ROLNIK podpisałbym się pod tym obiema rękami.
  Tylko ile wtedy za kiełbaskę zapłaciłby PAN z miasta........
 • baca56 2014-03-31 21:02:12
  @bart
  Wolny rynek w produkcji żywności? To raczej wolne żarty...
  Rolnictwo jest wspierane wszędzie - no może poza Saharą....
  Jeśli wszyscy mają dopłaty i uwzględniają je w kalkulacjach - czyli sprzedają poniżej realnych kosztów - to mamy tańszą zywność. Ale nie mamy wolnego rynku, bo o wszystkim decyduje rozdawca dopłat. Temu damy, tamtemu nie damy... Pełnia władzy ekonomicznej,
  W sumie niewiele się to różni od przymusowych dostaw i kołchozów za komuny..
 • bart. 2014-03-31 20:31:54
  Pewnie niech rząd wspiera cały świński biznes.... to chyba jakieś jaja. Chcieliście wolnego rynku to go macie....
 • ja 2014-03-31 20:25:46
  w środę 02,04,2014 ma być skup w powiecie bialskim cena 4.20 zł i więcej dokmętacji niz te świnie warte są
 • rolnik 2014-03-31 20:00:24
  Nie ma żadnych skupów chociaż strefa została zmniejszona ,żaden pośrednik nie chce kupować ,a mamy tuczniki po 5-10czy 15 sztuk co miesiąc,własny lekarz weterynarii nic nie wie dalej wysyła do powiatowego bo on sam nie morze świadectwa wystawić ,pytam się co to jest ,przecież to się nic nie zmieniło ,tak jak byśmy dalej byli w strefie i nie mogli normalnie handlować,tak jak 3 miesiące temu ,on na to nie mają żadnego rozporządzenia , to jakieś brednie i farsa , co mi ze zniesienia strefy jak obostrzenia i biurokracja zostały takie jak bym był w strefie ,,nic się nie zmieniło ..powiat Biała Podlaska..
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!