Jak poinformował z-ca dyr. Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie Wlkp. Marian Dąbrowski, w ubiegłym roku w woj. lubuskim rolnicy złożyli ponad 1,2 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego, wykorzystanego na areale ponad 24,7 ha.

ARR wypłaciła im z tego tytułu ok. 2,6 mln zł. Łącznie dopłaty otrzymało ponad 1,1 tys. właścicieli gospodarstw rolnych.

Najczęściej rolnicy starali się o refundację zakupu ziarna zbóż - w 2012 r. dotyczyło to powierzchni ponad 23,6 tys. ha. Wśród zbóż dominowały pszenica i żyto. Ponadto rolnicy otrzymywali dopłaty do odmian ziemniaka-sadzeniaka (331 ha) i roślin strączkowych (742 ha).

Dopłaty dotyczą materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Według urzędników przy słabej jakości gleb w regionie (IV, V i VI klasa) pozwala to na znaczne podnoszenie plonów.

- Zachęcamy rolników do składania wniosków o takie dopłaty w tym roku. W przypadku zboża refundacja wynosi 100 zł/ha, roślin strączkowych 160 zł/ha, a ziemniaka 500 zł/ha - powiedział Dąbrowski.

Dodał, że o dopłatę mogą ubiegać się rolnicy posiadający minimum 1 ha gruntów rolnych; wymagane jest także potwierdzenie obsiania swoich pól materiałem siewnym odpowiedniej kategorii, zakupionym w przedsiębiorstwach będących w rejestrze uprawnionych do ich dystrybucji.

W tym roku wnioski można składać do 25 czerwca br. Do połowy lutego lubuscy rolnicy złożyli w OT ARR w Gorzowie ok. 130 wniosków. Zgodnie z założeniami programu w ciągu trzech lat obrotowych rolnik może łącznie uzyskać maksymalnie 7,5 tys. euro pomocy de minimis.

Podobał się artykuł? Podziel się!