O dopłaty do materiału siewnego rolnicy mogą ubiegać się w ramach tak zwanej pomocy de minimis. Od pierwszego stycznia wysokość dotacji przysługującej na jedno gospodarstwo wzrosła dwukrotnie.

Stanisław Kamiński, prezes Agencji Rynku Rolnego – „Kwota de minimis została zwiększona od tego roku i wynosi 7,5 tys. euro i będzie obowiązywać przez 3 lata.”

Oznacza to, że rolnicy, którzy w ubiegłym roku wyczerpali przyznaną im pulę środków w tym znowu mogą ubiegać się o pomoc. Dotyczy to na przykład zakupu kwalifikowanego materiału siewnego.

Dla zbóż jest to 100 zł do ha powierzchni. 160 zł przysługuje dla roślin strączkowych a 500 zł dla ziemniaków. 

 

Materiał siewny

stawki dopłat zł/ha

zboża 100 rośliny strączkowe 160 ziemniaki 500 źródło: ARR  

Wnioski o dotacje należy składać do regionalnego oddziału Agencji Rynku Rolnego.

Stanisław Kamiński, prezes Agencji Rynku Rolnego – „Są zmiany we wniosku tak, że łatwiej wypełnić jest wniosek i na miejscu beneficjent może potwierdzić oryginały przez pracowników upoważnionych do tego przez prezesa ARR.”

Kto nie złoży dokumentów do połowy lutego będzie miał kolejną szansę w kwietniu. Do tej pory do Agencji Rynku Rolnego wpłynęło ponad 4 tys. wniosków. Najwięcej chętnych na dopłaty do materiału siewnego jest w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz dolnośląskim najmniej zaś w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!