Kwestia wypłaty dopłat bezpośrednich jest dla wielu rolników bardzo istotna. To ważna pozycja w budżecie, kolejność wypłacania dopłat od lat budzi zainteresowanie – a i wątpliwości. 

Chcieliśmy wiedzieć, jakie kwoty danego dnia trafiły z tytułu dopłat do rolników i za co. Jakie rodzaje płatności trafiły do rolników? Ilu otrzymało płatność w pierwszej kolejności jako ci, których gospodarstwa poniosły w tym roku straty w wyniku działania klęsk żywiołowych lub nadzwyczajnych okoliczności? – pytaliśmy w ARiMR.

I – jak to już wiele razy bywało - otrzymaliśmy odpowiedź na nie swoje pytania.

„Założenia były, że do końca tego roku wypłacimy w ramach dopłat ONW ok. 1 mld zł, a z płatności rolnośrodowiskowych ok. 600 mln zł – odpisała Agencja i dołączyła informację z wczorajszej konferencji prasowej ministra Stanisława Kalemby oraz prezesa ARiMR Andrzeja Grossa:

„Jak podkreślił Prezes, do 10 grudnia ok. 182 tys. rolników otrzymało w ramach dopłat bezpośrednich blisko 1 mld zł, a do końca grudnia ARiMR przekaże łącznie z tego tytułu 2,3 mld zł blisko 290 tys. rolników. Dopłaty ONW za 2013 r. w wysokości 1 mld zł otrzyma w tym roku 670 tys. rolników, natomiast 750 mln zł trafi do 70 tys., rolników w ramach płatności rolnośrodowiskowych. Wiosną, wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło 1,35 mln rolników, ok. 700 tys. ubiegało się o przyznanie wsparcia w ramach ONW, a ok. 118 tys. rolników starało się o płatności rolnośrodowiskowe.”

Dodajmy tylko, że do dopłat bezpośrednich są w tym roku doliczane płatności ONW, płacone od 16 października, w tym roku po raz pierwszy razem z płatnościami rolnośrodowiskowymi. 

Ale bez płatności uzupełniających – te w tym roku wyjątkowo będą wypłacane dopiero od stycznia.

Nic nie traci więc na aktualności nasze pytanie: jakie rodzaje płatności trafiły już do rolników i w jakiej wysokości? Ilu otrzymało płatność w pierwszej kolejności jako ci, których gospodarstwa poniosły w tym roku straty w wyniku działania klęsk żywiołowych lub nadzwyczajnych okoliczności? Ile i jakie płatności ARiMR wypłaci jeszcze w grudniu?

No i jeszcze jedna kwestia: czy jak zapytamy publicznie, to tym razem otrzymamy odpowiedź?

Tam, gdzie chodzi o publiczne pieniądze, nie ma miejsca na niedomówienia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!