Połowa października, przełom listopada to najnowsze terminy, jakie wyznaczono na uruchomienie naboru wniosków na kolejne działania z funduszy na lata 2007-13.

Henryk Kowalczyk, wiceminister rolnictwa: - Wnioski na modernizację gospodarstw będą mogły być wznowione w połowie października.

W tym roku o zwrot części poniesionych kosztów między innymi na zakup maszyn, sprzętu komputerowego, budowę czy remont pomieszczeń gospodarskich będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy w poprzedniej edycji programu skorzystali z pomocy w niewielkim stopniu. Do realizacji będą przyjęte projekty o nie mniejszej wartości niż 20 tys. zł. Maksymalnie zaś można będzie dostać 300 tys. zł.

Być może pod koniec października o premie w wysokości 50 tys. zł będą mogli ubiegać się młodzi rolnicy.

- Wymagana jest pełna akredytacja finansowa agencji, stąd nie jestem pewien czy uda się to w październiku, ale czynimy wszystko, żeby tak było. Zależy to od firmy akredytującej i również od systemu informatycznego – dodaje Kowalczyk.

Na początku listopada o zwrot połowy poniesionych kosztów będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy zamierzają rozpocząć dodatkową działalność gospodarczą. Mogą oni dostać pomoc w wysokości nawet 100 tys. zł.

Także w listopadzie rozpocznie się nabór wniosków w programie przeznaczonym dla zakładów przetwórczych. Najwyższy zwrot, na jaki mogą one liczyć to 20 mln zł.

Źródło: Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!