PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy można wstrzymać płatności objęte de minimis?

Czy można wstrzymać płatności objęte de minimis? fot. Andrzej Wawok

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 07-12-2018 11:11

Tagi:

Podatek od czynności cywilnoprawnych trzeba opłacić przy sprzedaży gruntów podczas sporządzenia aktu notarialnego. Jeśli stało się to w czasie wyczerpania limitu pomocy de minimis, z ulgi w postaci zwolnienia z podatku skorzystać nie można - za dzień udzielenia pomocy publicznej uznaje się dzień, w którym podmiot ubiegający się o pomoc nabył prawo do otrzymania tej pomocy, w przypadku ww. czynności jest to dzień sporządzenia aktu notarialnego.



- W ostatnich dniach zakupiłem grunty rolne na powiększenie gospodarstwa, zostałem zmuszony do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. 2% od wartości transakcji), choć przysługuje mi zwolnienie od tego podatku poprzez skorzystanie z pomocy de minimis. Limit z tej pomocy na 3 lata mam duży, ulga mi przysługuje, a nie mogę skorzystać, gdyż skończyła się pula pieniędzy, co mogę z tym zrobić? Osób będących w takiej sytuacji jest coraz więcej – z takim pytaniem zwrócił się do nas czytelnik.

Przekazaliśmy je do Ministerstwa Rolnictwa, dopytując, czy w związku ze wstrzymaniem pomocy udzielanej w ramach de minimis  można wstrzymać płatności, których trzeba dokonać, a które mogłyby być  zniesione w ramach tego limitu? Czy nie można terminu płatności tych należności przełożyć, a potem  umorzyć płatność w ramach nowego limitu? Dlaczego jedni mogą skorzystać z jakiejś  formy pomocy, a drudzy mają być jej pozbawieni z powodu skończenia się  limitu państwa?

Niestety, nie jest to możliwe.

Ministerstwo podało, że „zgodnie z art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150) zwalnia się od podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaż własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, po spełnieniu warunków określonych w tym przepisie. Przepis ten stanowi, że zwolnienie to stanowiło będzie pomoc de minimis w rozumieniu rozporządzenia Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9). Natomiast ww. rozporządzenie stanowi, że pomoc może być udzielona do wysokości krajowego limitu pomocy de minimis. A zatem w przypadku wykorzystania tego limitu, żadna pomoc de minimis w rolnictwie nie może być udzielona. Zgodnie z ustawą z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 362) za dzień udzielenia pomocy publicznej uznaje się dzień, w którym podmiot ubiegający się o pomoc nabył prawo do otrzymania tej pomocy, w przypadku ww. czynności jest to dzień sporządzenia aktu notarialnego. A zatem dniem udzielenia pomocy nie jest dzień dokonania (wstrzymania) płatności.”

Jak dodało ministerstwo, wznowienie udzielania pomocy de minimis nastąpi po 1 stycznia 2019 r.

- Po nowym roku będzie nowa pula, rząd powinien zainterweniować i wprowadzić rozporządzenie, na mocy którego zostaną zwrócone pieniądze za podatek CCP - uważa nasz czytelnik.

A warto też zapytać, na jakiej podstawie wstrzymano udzielanie pomocy de minimis, skoro obwieszczenie ministra o wyczerpaniu limitu opublikowano 19 listopada. Są też osoby, które nie opłaciły podatku CCP - a teraz są wzywane do jego opłacenia.

Więcej o limicie de minimis:

Gdzie się podział limit pomocy de minimis?

Ile jest, a ile będzie na pomoc po suszy?

Przypomnijmy, że w podobnej sytuacji są m.in. osoby chcące skorzystać z pomocy KRUS  po suszy:

Więcej: KRUS do końca roku nie pomoże w ramach de minimis

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

  • Bart 2018-12-07 21:15:26
    Jeżeli rolnik ryczaltowy kupuje coś od rolnika ryczaltowego to podlega pod ustawę o VAT i jest z niego zwolniony z mocy ustawy, nie ma mowy o żadnym PCC tylko mało kto o tym wie, można wystąpić do krajowego biura podatkowego o wydanie interpretacji pisemnej, a potem do urzędu skarbowego o zwrot PCC pozdrawiam
    • dario 2018-12-08 10:04:36
      Z tym PCC od gruntów nie jest jasne nic. Nie wiem, jak będą traktowane akty notarialne zawierane przed końcem roku. Jest trochę prawdy w tym co piszesz. Ja interpretuję to tak: Np sprzedaje ziemię rolnik ryczałtowy, czyli Vatowiec z godnie z ustawą o podatku od towarów i usług jest prowadzącym działalność gospodarczą. Nieruchomości są opodatowane podatkiem Vat przy sprzedaży, ale rolne są z niej zwolnione, czyli podlegają , ale są zwolnione. To dalej z ustawy o PCC wynika, ze jednak powinno być zwolnienie i nie trzeba w to mieszać de minimis, ale nie wiem.
      • dario 2018-12-08 10:11:31
        teraz czytam i widzę, że niezrozumiale napisałem. Chodzi mi o to, ze sprzedaje ryczałtowiec, a kupuje Vatowiec
  • halina 2018-12-07 16:34:39
    ja kupilam ziemie w grudniu 2017 i nie oplacilam pcc do tej pory czekam na decyzje de minimis.ciekawe co zrobia jak mnie wezwa na tapete
  • Anna 2018-12-07 15:07:07
    Codziennie w telewizji jest mowa jak rząd dba o wieś i mamy przykład ulga się nie należy niech powiedzą o tym ilu rolników jest pokrzywdzonych.Suszowe Dlaczego suszowe dostaną w przyszłym roku.a nam kto zwróci zapłacony PCC.Czlowiek chcę się rozwijać zwiększamy areał bierzemy kredyty.Znowu dzieła rolników.Pieniadze powinny być zwrócone.
  • Tomasz 2018-12-07 13:30:32
    Mam ten sam problem.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 195.47.201.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!