O dwóch poprzednich:

zwolnieniu z publikacji o beneficjentach płatności w ramach przepisów o przejrzystości wsparcia unijnego

zwolnieniu z ewentualnych kar administracyjnych z tytułu tzw. niezgłoszenia wszystkich działek rolnych w gospodarstwie

już wcześniej napisaliśmy.

Dziś trzecia zaleta przystąpienia do systemu, wskazywana przez ARiMR: płatność za zazielenienie bez obowiązku realizacji praktyk wynikających z zazielenienia.

Czy rolnik mający mniej niż 10 ha i nie przystępujący do systemu dla małych gospodarstw skorzysta ze zwolnienia z obowiązku realizacji praktyk zazielenienia bez utraty prawa do uzyskania płatności na zazielenienie, czy też nie skorzysta? - zapytaliśmy w ARiMR.

Agencja wyjaśnia:

„Rolnicy gospodarujący na obszarze mniejszym niż 10 hektarów (gruntów ornych) oraz ubiegający się o jednolitą płatność obszarową, zwolnieni są z obowiązku realizacji praktyk zazielenienia tj. dywersyfikacja upraw, utrzymanie obszarów proekologicznych oraz utrzymywania trwałych użytków zielonych. Niemniej jednak otrzymają płatność z tytułu realizacji praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska (praktyk zazielenienia)".

Jak z tego wynika, obojętne jest z punktu widzenia konieczności realizacji wymogów zazielenienia to, czy rolnik mający mniej niż 10 ha gruntów ornych przystąpi do systemu dla małych gospodarstw, czy też nie przystąpi. Zwolnienie z obowiązków zazielenienia wynika z areału, a nie przystąpienia do systemu dla małych gospodarstw.

Podobał się artykuł? Podziel się!