Prace nad pomocą de minimis zapowiadaną dla producentów porzeczki i wiśni są na ukończeniu – zapewnia ministerstwo. A co z możliwością udzielenia innej pomocy państwowej producentom owoców i warzyw?

Poseł Zbigniew Babalski pytał w sejmowej KRiRW:

- Panie ministrze, czy w sytuacji, którą pan sam określa słowami, że jest to bardzo poważna sprawa i nastąpiła sytuacja kryzysowa, przewiduje pan np. podwyższenie stawki zwrotu podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystywanego do produkcji rolnej? O to apelują również członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych, czyli po prostu rolnicy. Ostatnie pytanie: czy ewentualnie przewiduje pan również w jakiś sposób zawieszenie spłat kredytów przez tych producentów, których kryzys i embargo dotknęły w sposób szczególny? Czy ewentualnie przewiduje pan również jakieś rozwiązania w sprawie dotyczącej spłaty należności za zakup ziemi? Czy coś takiego jest w planach resortu?

Jak zapewnił minister – jak najbardziej planuje wprowadzenie takich form pomocy ze środków krajowych.

- Chcę także powiedzieć, że jeśli chodzi o kwestię przesunięć obsługi kredytów, spłaty należności, to takie działania w warunkach kryzysowych zawsze były realizowane a w tej chwili w tej sprawie jeszcze wprowadzamy stosowne rozporządzenia, przeprowadzamy zmiany rozporządzeń, żeby nawet można było na rok taką obsługę zawiesić, tak aby nie obciążać rolnika ani bieżącymi ratami, ani przedłużeniem odsetek. Stosowne pieniądze w budżecie na obsługę kredytów preferencyjnych nadal mamy i na to nam wystarczy – zapewnił Sawicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!