Wnioski o taką pomoc ARiMR przyjmuje co roku w czerwcu i lipcu. Tegoroczny nabór jest już siódmym z kolei finansowanym ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.

Od 3 czerwca 2013 r. do biur powiatowych ARiMR złożono 516 wniosków o przyznanie blisko 7 mln zł pomocy. Rolnicy deklarują w nich posadzenie lasu na 864 hektarach gruntów rolnych i innych niż rolne.

Pomoc na zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne kierowana jest do rolników, którzy gospodarują na słabych jakościowo glebach i nie osiągają zadowalających plonów lub np. zaprzestają działalności produkcyjnej, bowiem nie opłaca im się to ekonomicznie. Rezygnując z prowadzenia działalności rolniczej na takich gruntach i sadząc tam las, mogą liczyć na wsparcie finansowe z ARiMR. Warunki uzyskania pomocy, niezbędne dokumenty, jak i kwoty wsparcia są zróżnicowane i zależą od tego, czy rolnik zamierza zalesić grunty rolne czy inne niż rolne.

Powiększanie obszarów leśnych niesie ze sobą niezaprzeczalne korzyści ekologiczne i środowiskowe. Więcej lasów, to czystsze powietrze, zdrowszy klimat, a także - wybiegając daleko w przyszłość - większe pokłady węgla.

Podobał się artykuł? Podziel się!