Dodatkowe dopłaty otrzymają także producenci pomidorów, przeznaczonych do przetwórstwa - poinformował rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Radosław Iwański.

KE, w ramach reformy rynku owoców i warzyw, zamierzała zlikwidować dopłaty do pomidorów, co pogorszyłoby opłacalność ich produkcji. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowały polskie organizacje rolnicze.

Jak wyjaśnił rzecznik, od 2008 r. rolnicy uprawiający truskawki i maliny na cele przemysłowe będą mogli otrzymać dopłatę, jeżeli powierzchnia upraw wynosi co najmniej 0,1 ha.

Komisja określiła, że powierzchnia referencyjna dla Polski wyniesie 48 tys. ha. Rolnicy będą mogli otrzymać maksymalnie 400 euro na ha uprawy malin i truskawek.

Dopłata bezpośrednia będzie także przysługiwała producentom pomidorów przeznaczonych do przetwórstwa. Będzie ona przyznawana rolnikom, którzy prowadzili uprawy pomidorów dostarczanych do przemysłu w okresie referencyjnym. Okres ten nie jest jeszcze ustalony. Koperta finansowa dla Polski na ten cel wynosi 6,7 mln euro.

W ubiegłym roku producenci pomidorów dostali pomoc w wysokości prawie 5,9 mln euro. Otrzymało ją blisko 2,4 tys. rolników zrzeszonych w grupach producentów rolnych. ARiMR dopłaciła z unijnych pieniędzy do ponad 171 tys. ton pomidorów przemysłowych, których uprawa zajmowała 4,8 tys. ha.

Iwański poinformował, że o obie płatności rolnicy będą mogli ubiegać się w ramach płatności do gruntów rolnych. Wnioski będzie przyjmowała ARiMR do 15 marca każdego roku.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!