PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dodatkowe pieniądze na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczy dodatkowo 3 mln zł na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału, które zostaną udzielone jeszcze w tym roku - poinformowała ARiMR.W tym roku banki udzieliły 179 kredytów z częściową spłatą kapitału wartych ok. 22 mln zł, a ARiMR zapłaciła za rolników 6 mln zł, czyli całą dostępną dotychczas kwotę, którą dysponowała na wsparcie w ramach tej linii kredytowej. W ubiegłym roku rolnicy uzyskali 249 kredytów wartych ok. 25,8 mln zł, a Agencja dopłaciła za rolników 5,5 mln zł.

Dodatkowe pieniądze będą dostępne dla banków od 5 listopada br. na platformie internetowej "Obsługa limitów on-line". W ten sposób banki, które współpracują z Agencją będą mogły szybciej uruchomić dla rolników akcję kredytową i sprawniej ją prowadzić - wyjaśniła Agencja.
O takie kredyty można ubiegać się w Banku Polskiej Spółdzielczości i SGB-Banku, a także w zrzeszonych w nich bankach spółdzielczych oraz w Banku Gospodarki Żywnościowej, ING Banku Śląskim i Pekao.

Kredyty z częściową spłatą kapitału uruchomiono pod koniec 2010 roku. Są one alternatywą dla kredytów inwestycyjnych, do których oprocentowania dopłaca ARiMR. W przypadku kredytu z częściową spłatą kapitału Agencja spłaca za rolnika część zaciągniętego kredytu, zamiast dopłaty do oprocentowania.

Pieniądze można przeznaczyć na sfinansowanie różnych inwestycji związanych z produkcją rolną w gospodarstwie, np. zakup gruntów, remont i modernizację budynków służących do produkcji rolnej.

Spłata Agencji może wynosić do 75 tys. zł, z tym że nie może to być więcej niż 35 proc. otrzymanego kredytu. Tak obliczone wsparcie wypłacane jest w dwóch etapach: 75 proc. kwoty pomocy rolnik otrzymuje po zrealizowaniu inwestycji, a drugą - 25 proc. - dostaje na koniec okresu kredytowania w celu ostatecznej spłaty kredytu. Okres kredytowania wynosi od 5 do 10 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!