Zwiększenie wartości dodanej dla podstawowej produkcji rolnej i leśnej to program, z którego mogą skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa zajmujące się przetwarzaniem produktów rolnych. Jest o co zabiegać, bo maksymalna wysokość dofinansowania to aż 20 mln zł.

Grzegorz Giedrojc, ARiMR: - po złożeniu wniosku, tylko warto zauważyć, że na własne ryzyko te podmioty będą mogły rozpocząć realizacje inwestycji.

Zwrot w wysokości ¼ poniesionych kosztów przysługuje zakładom, które zatrudniają do 750 osób lub ich roczny obrót nie przekracza 200 mln euro. Na dwa razy tyle mogą liczyć grupy producenckie lub firmy, które mają z nimi podpisane wieloletnie umowy. Ogółem na to działanie do rozdysponowania do końca 2013 r. jest ponad miliard euro. Prawie 1/3 tych środków będzie dostępna już w tym roku.

Grzegorz Giedrojc, ARiMR: - do tego działania mamy centralną pule środków a nie regionalną na poszczególne województwa ,w związku z tym system informatyczny będzie kontrolował wysokość wykorzystania tego budżetu.

W programie obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy. O zamknięciu naboru dokumentów Agencja Restrukturyzacji poinformuje, gdy limit przyznanych środków przekroczy 120 proc.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!