PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dofinansowanie dla rybaków

Specjalistyczny sprzęt do badania stanu mazurskich jezior w tym zawartości tlenu i przejrzystości wody oraz łodzie patrolowe i samochody terenowe kupią za 400 tys. zł dwa gospodarstwa rybackie na Mazurach.Zakłady rybackie w Okartowie oraz w Rucianem Nida dostały dofinansowania z unijnego programu "PO Ryby na ochronę środowiska i dziedzictwa przyrodniczego" - poinformował Dariusz Kizling z Lokalnej Grupy Działania Mazurskie Morze, która wybiera wnioski beneficjentów do unijnego dofinansowania.

Podkreślił, że obydwa gospodarstwa otrzymały całkowite dofinansowanie swych planowanych inwestycji.

Jak podkreślił Marek Kragiel z Gospodarstwa Rybackiego Śniardwy w Okartowie, za unijne pieniądze zakupiony zostanie m.in. sprzęt do monitoringu wody. Chodzi o wysokospecjalistyczny sprzęt do badania zawartości tlenu w wodzie, jej przejrzystości, stopnia jej kwasowości i zasadowości. - Są to ważne parametry odgrywające zasadniczą rolę przy hodowli ryb. Mimo, że sprzęt jest wysokospecjalistyczny pomiarów będą mogli dokonywać pracownicy zakładu rybackiego bez udziału naukowców - podkreślił.

Dyrektor zakładu rybackiego Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW) w Rucianem Nida, Karol Lisowski dodał, że pomiary, które będą prowadzone systematycznie na akwenach zarządzanych przez gospodarstwo dadzą podstawę do utworzenia bazy informacji o wodnym środowisku naturalnym.

Za unijne pieniądze gospodarstwa kupią także łodzie, które będą wykorzystywane do dokonywania badań wody, a także do patroli związanych z ochroną akwenów przed kłusownikami. Zakupione zostaną także samochody terenowe do transportu sprzętu. Pierwsze kontrole wody w jeziorach mają być przeprowadzone jeszcze w tym roku przed zimą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!