PRZEGLĄD PRASY: W terminie podstawowym czyli do 16 maja, rolnicy złożyli 1 334 324 wnioski. To 91,5 proc. tego co rok temu. Jednak nie wiadomo, ile dodatkowo wysłali pocztą, a ile złożą po terminie - pisze Iwona Trusewicz.

Wnioski przyjmowane są jeszcze do 9 czerwca, ale złożenie w tym terminie objęte jest sankcjami. Należna rolnikowi dopłata jest obniżana o jeden procent za każdy dzień roboczy spóźnienia. Najwięcej wniosków przyjęły oddziały Agencji na Podlasiu (96,3 proc. w stosunku do 2007 r.) i Kujawach (95 proc.). Najmniej - w Małopolsce (87 proc).

Według rolników tegoroczne wnioski byty o wiele trudniejsze niż te z 2007 r. Nastąpiła zmiana w sposobie deklaracji działek rolnych. Należało zadeklarować całą działkę do jednolitej platnosci obszarowej (JPO) oraz osobno leżące w jej obrębie powierzchnie kwalifikujące się do uzupełniającej płatności (UPO). Unia wprowadziła też obowiązek uprawy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa na jednej działce nie dłużej niż przez trzy lata - powiedziałPaweł Wojcieszak, wicedyrektor biura prasowego w centrali ARiMR.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!