PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dopłaty dla młodych, do produkcji i na pierwsze hektary

Dopłaty dla młodych, do produkcji i na pierwsze hektary

Wśród mechanizmów pomocowych w pierwszym filarze WPR 2014-2020 jest możliwość zwiększenia dopłat dla młodych rolników i na pierwsze hektary w gospodarstwie oraz płatności do produkcji.Unia pozostawia państwom członkowskim decyzję co do możliwości i sposobu dodatkowego wsparcia młodych rolników w systemie dopłat bezpośrednich.

Jak wyjaśniła Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w MRiRW podczas konferencji „Farmera” na Stadionie Narodowym, do 2 proc. swojej koperty finansowej państwo członkowskie może przeznaczyć na zwiększenie dopłat dla młodych rolników. Można stawkę dopłat podwyższyć do 25 proc. w stosunku do kwot otrzymywanych przez pozostałych beneficjentów albo przyjąć wypłatę ryczałtową, obliczoną dla średniej powierzchni uprawianej przez młodych rolników i zwiększonej o 25 proc. dopłaty.

Nieukończenie 40 lat i nie dłuższy okres prowadzenia gospodarstwa niż 5 lat to warunki otrzymywania pomocy.

Mamy możliwość powiązania płatności z produkcją, to będzie taka kontynuacja płatności specjalnych, specyficznych, które mamy obecnie – mówiła dyrektor Czapla.

Lista sektorów, które można wspierać, nie obejmuje tytoniu.

Do 15 proc. koperty może być przeznaczonych na ten cel.

Jest też możliwość wprowadzenia płatności redystrybucyjnej.

- Generalnie polegałoby to na zwiększeniu stawki płatności dla pierwszych hektarów, dla wszystkich rolników, dla wszystkich gospodarstw, niezależnie od tego, jaką mają powierzchnię, z tym, że oczywiście odbywa się to czyimś kosztem, trzeba zabrać większym gospodarstwom, żeby dać na pierwsze hektary pozostałym – powiedziała Joanna Czapla.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • cichy 2014-04-14 22:09:28
  nikt Ci nie karze prowadzić chodowli,przejdź na warzywa,to faktycznie będziesz miał lepiej:D nieprzespane noce,bo trzeba deszczowni pilnować,przeprowadzać itp.odchwaszczanie pól,przygotowywanie towary,przechowywanie,pakowanie i jeszcze czasami sprzedaż. jak się chodowla nie podoba to prosze bardzo,zapraszam do uprawy warzyw.
 • golf 2013-12-19 22:34:19
  moim zdaniem najlepiej dac dopłaty do pierwszych ha wyższe i jakies zwierzęce wprowadzić przecież jak ktoś ma krowy czy byki opasowe to ile musi się nacharowac i dzień w dzień tam przerwy niema jak w produkcji rosline jesc co dziennie wolaja a tym cwaniaczkom co maja po kilka tysięcy ha uszczuplić przecież to jest nie realne żeby zwykly rolnik co ma 15 ha tak się rozwinal no chyba ze w totka wygral a tak to sa pralnie lewej kasy chyba wiec i z tym powinien być zrobiony porządek a wspierane powinny być srednie gospodarstwa
 • ar 2013-12-14 11:44:13
  i niech sobie ci biznesmeny sami te ziemię przewracaja
 • Podlasiak 2013-12-14 11:17:11
  ZIEMIA POWINNA BYĆ DLA ROLNIKÓW. Ale tu nie chodzi o rozwój. Tu chodzi o trzepanie kasy przez biznesmenów. Ale co tam jak się da jeba* rolników to trzeba jeba* tak długo i tak mocno jak tylko się da.
 • seba 2013-12-13 21:33:48
  Niestety w polsce sie nie da powiększać gospodarstw podam przykład ze śląska na każdym przetargu w agencji pojawia sie jeden koleś co posiada firme transportową składy i wogóle przychodzi z walizką kasy i chodzbys go przebijał i tak cie przebije chodzby miał wydac 70 tys za h kase trzepie na interesach a zyski ładuje w ziemie a po przetargu zadaje pytanie kto chce wynając Jeden wielki bezsens ziemia powinna byc jakoś wydzielana powinny byc komisje co oceniają gospodarstwa czy dana rodzina tylko z tego zyje czy gospodarstwo sie rozwija czy prowadzi sie je tylko do dopłat gospodarstwa pręznie sie rozwijające rodzinne powinny mieć pierszenstwo a nie grupa biznesmenów którzy są w stanie dac po 100 tys za h byle tylko go mieć
 • d.m 2013-12-13 20:06:00
  jjj-to będzie tak wyglądać że np;na 5ha z każdego gospodarstwa będą wyższe dopłaty co jak słusznie zauważa- baca 56- może skutkować że większe gospodarstwa będzie się dzielić w tym celu by uzyskać te dopłaty
 • instas 2013-12-13 19:34:47
  Jestem jak najbardziej za:) Jestem młody zamierzam przejąć gospodarstwo, czemu nie.
 • d.m 2013-12-13 19:32:41
  baca56-ta dopłata do 10 krów miała i ten efekt,że ci co mieli parę sztuk powyżej 10-ciu pomniejszyli stado by otrzymać tą dopłatę
 • wład 2013-12-13 17:26:08
  Nierozsądne, nierozwojowe, a w dalszej perspektywie skutkujące wzrostem cen żywności. Ale co tam. Najważniejsze, że korzystne dla PSL, prawda ? Ot, polska logika.
 • baca56 2013-12-13 13:40:14
  Dopłaty do "pierwszych hektarów" podobnie jak do "10 krów i ani sztuki więcej" oraz wszechobecna degresywność w nowych pakietach PROW są przejawem rozdysponowania środków pod kątem najbliższych wyborów. Spowoduje to dalszą petryfikację rozdrobnienia polskiego rolnictwa (nawet może wystąpić regres w tym zakresie) kosztem rzeczywistych szans rozwojowych tego działu gospodarki.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!