Unia pozostawia państwom członkowskim decyzję co do możliwości i sposobu dodatkowego wsparcia młodych rolników w systemie dopłat bezpośrednich.

Jak wyjaśniła Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w MRiRW podczas konferencji „Farmera” na Stadionie Narodowym, do 2 proc. swojej koperty finansowej państwo członkowskie może przeznaczyć na zwiększenie dopłat dla młodych rolników. Można stawkę dopłat podwyższyć do 25 proc. w stosunku do kwot otrzymywanych przez pozostałych beneficjentów albo przyjąć wypłatę ryczałtową, obliczoną dla średniej powierzchni uprawianej przez młodych rolników i zwiększonej o 25 proc. dopłaty.

Nieukończenie 40 lat i nie dłuższy okres prowadzenia gospodarstwa niż 5 lat to warunki otrzymywania pomocy.

Mamy możliwość powiązania płatności z produkcją, to będzie taka kontynuacja płatności specjalnych, specyficznych, które mamy obecnie – mówiła dyrektor Czapla.

Lista sektorów, które można wspierać, nie obejmuje tytoniu.

Do 15 proc. koperty może być przeznaczonych na ten cel.

Jest też możliwość wprowadzenia płatności redystrybucyjnej.

- Generalnie polegałoby to na zwiększeniu stawki płatności dla pierwszych hektarów, dla wszystkich rolników, dla wszystkich gospodarstw, niezależnie od tego, jaką mają powierzchnię, z tym, że oczywiście odbywa się to czyimś kosztem, trzeba zabrać większym gospodarstwom, żeby dać na pierwsze hektary pozostałym – powiedziała Joanna Czapla.

Podobał się artykuł? Podziel się!