Chodzi o nowelizację ustawy o płatnościach do gruntów rolnych i płatności cukrowej, przedłożony przez ministra rolnictwa.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, wprowadzenie płatności bezpośrednich do owoców miękkich (malin i truskawek) przeznaczonych do przetwórstwa ma poprawić dochodowość gospodarstw rolnych. Poza tym ma ograniczyć wahania cen wynikające z kryzysów na rynku oraz przyczyni się do zwiększenia spożycia owoców.

Maksymalna kwota pomocy przyznanej rolnikowi nie będzie mogła przekroczyć 400 euro na hektar. Warunkiem uzyskania płatności przez producenta będzie podpisanie umowy z przetwórnią. W przypadku, jeśli producent jest członkiem grup lub organizacji producentów owoców miękkich, wówczas umowę zastąpi zobowiązanie do dostawy.

W przypadku pomidorów w projekcie ustawy zaproponowano, aby otrzymanie płatności nie było uzależnione od prowadzenia produkcji. Ponadto ma być wprowadzona zasada, że płatność do pomidorów przyznawana będzie do ilości pomidorów dostarczonych do przetwórstwa w roku gospodarczym 2006/2007. Podstawą przyznania tej płatności będzie masa netto pomidorów dopuszczonych do przetworzenia.

Płatności bezpośrednie dotyczące truskawek, malin oraz pomidorów przyznawać będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!