PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dopłaty na dwie raty

Dopłaty na dwie raty

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 10-10-2013 13:30

Tagi:

W tym roku będzie podział wypłaty dopłat: od grudnia tylko płatności realizowane ze środków unijnych, od stycznia – niewypłacone dotąd unijne i płatności krajowe.Wyjaśnienia Ministerstwa Rolnictwa dotyczące terminów wypłaty dopłat w tym roku wydały się nam niejasne.

Bo co oznacza wybór "podejścia opartego na jak najszybszej wypłacie płatności w podstawowym terminie"? Kiedy będą przekazywane należności i jak na wypłatę dopłat wpływa przeniesienie płatności uzupełniających na przyszły rok? – dopytywaliśmy zatem w ministerstwie.

I mamy odpowiedź. Ministerstwo przypomina zasady wypłaty dopłat, w odniesieniu do ewentualnych zaliczek:

„Zgodnie z art. 29 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 płatności bezpośrednie  są przekazywane w nie więcej niż dwóch ratach na rok, w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 30 czerwca kolejnego roku kalendarzowego. Niezależnie od powyższego, dostrzegając trudności, których doświadczają krajowi producenci rolni, Ministerstwo podejmuje działania, aby jak największa liczba rolników otrzymała należne im wsparcie w jak najkrótszym czasie. Realizacja płatności zaliczkowych mogłaby natomiast spowodować, że wypłata pozostałych kwot płatności byłaby dokonywana w znacznie późniejszym terminie w porównaniu do wcześniejszych kampanii.”

Dalej informuje, że terminy wypłat zależą „od potrzeb Agencji oraz możliwości budżetu państwa”:

„Odnosząc się do kolejnego pytania należy wyjaśnić, że w kampanii 2013 r., podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych, płatności bezpośrednie będą dokonywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w ramach limitów wydatków na ten cel zaplanowanych w ustawie budżetowej na rok 2013 oraz w projekcie ustawy na rok 2014  i zgodnie z zapotrzebowaniami dziennymi Agencji. Środki finansowe przekazywane są na bieżąco w zależności od potrzeb Agencji oraz możliwości budżetu państwa.”

Wreszcie dowiadujemy się najważniejszego - płatności w tym roku będą wypłacane na raty:

„W odróżnieniu od poprzednich kampanii część rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie za rok 2013 otrzyma należne im wsparcie w dwóch ratach. Spowodowane jest to tym, iż płatności finansowane z budżetu krajowego (tzw. przejściowe wsparcie krajowe,  w ramach którego realizowane są: płatność uzupełniająca w Sektorze I (tzw. UPO I), płatność do chmielu, płatność do skrobi, płatność niezwiązana do tytoniu oraz tzw. płatność zwierzęca) mogą być wypłacane ze środków zaplanowanych w projekcie ustawy budżetowej na rok 2014, tj. dopiero od stycznia 2014 r.  Z uwagi na powyższe w grudniu realizowane będą płatności finansowane wyłącznie ze środków unijnych, tj. jednolita płatność obszarowa, płatność cukrowa, płatność do pomidorów, płatność do owoców miękkich, płatność do krów, płatność do owiec, specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych. Natomiast od stycznia 2014 r. wypłacane będą zarówno pozostałe kwoty z tytułu płatności finansowanych z budżetu UE, niewypłacone w grudniu 2013 r., jak i płatności uzupełniające finansowane z budżetu krajowego.”

Ministerstwo jest zadowolone z przyjętych rozwiązań:

„Dzięki przyjętym rozwiązaniom (wypłata płatności ONW oraz płatności rolnośrodowiskowych począwszy od 16 października br. oraz wypłata płatności bezpośrednich od 2 grudnia dla tych rolników, którzy nie otrzymali płatności w ramach ww. działań PROW) do końca roku, znaczna liczba rolników, z wyłączeniem rolników, dla których nie zakończono kontroli na miejscu, otrzyma przynajmniej jedną dotację z tytułu płatności obszarowych, które to środki pozytywnie wpłyną na płynność finansową gospodarstw rolnych. Priorytetowo wsparcie będzie wypłacane rolnikom, których gospodarstwa zostały dotknięte nadzwyczajnymi okolicznościami.”

Można się zastanawiać, ile tych płatności zostanie wypłaconych w grudniu – wszak środki unijne są przekazywane jako refundacja dokonanych wcześniej wypłat z budżetu krajowego… I dlaczego jednak wypłata dopłat na raty okazuje się możliwa – skoro nie była taka w odniesieniu do zaliczek?...

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (19)

 • rol 2014-02-25 09:16:46
  jestem rolnikiem i (...) zaczynam myslec o sznurku.tusk -gratulacje!!!!! jeszcze bedziesz spierdalal z tego kraju jak janukowycz
 • Andrzej 2014-01-10 22:16:16
  Prawda jest taka ze polska traci plynnosc finansowa niema funduszy na pokrywanie bieżących zobowiazan wiec szuka sie kasy gdzie tylko mozna, ja sam posiadam gospodarstwo i w pierwszej racie wyplacono mi 2 tys zl czyli ok 12% naleznosci,.
  Polskie nanstwo prowadzi polityke obciazania obywateli kosztami nieudolnej wladzy i rosnacego zadłużenia , niestety to bledna polityka a chora wladza nie widzi tego ze wiele firm ucieka z polski, tak sie sklada ze dodatkowo mam firme przewozowa. Ale w tym temacie panstwo takze pomocne nie było i zamiast pomoc w sprawach na ktorych sie nie zna przecietny czlowiek to najlepiej jak najwieksza kare dac aby na premie starczyło.
  Ale należe do nielicznej grupy ludzi ktorzy mieli szczescie i takze oposcilem ten chory kraj prowadząc dzialalnosc na terenie WNP.TAk polscy idioci z wladz obecnie nie dostajecie zlotowki podatku z mojej strony, A dodatkowo w ramach dzialalnosci wywiozlem wiele polskich zakladow pracy poza granice bandyckiego kraju, A nie zapominajcie ze takich osob jest o wiele wiecej i z pewnoscia zniklo z kraju duzo wiecej miejsc pracy niż mi o tym wiadomo.
 • rolnik30 2013-12-12 18:50:50
  jest ktos zainteresowany wapnem granulowanym na pole tel;605-080-362
 • rolno 2013-10-23 03:19:01
  ROBERT G BORZĘCIN POWIAT BRZESKO MAŁOPOLSKA W NASZYM REGIONIE JEST NAJGORSZA SYTUACJA BO JEST NAJNIŻSZA CENA MLEKA Z CAŁEJ POLSKI, NAJMNIEJSZE GOSPODARSTWA .PRACY W REGIONIE NIE MA . DOPŁATY NA DWIE RATY DOBRZE ILU ROLNIKÓW DOSTANIE W GRUDNIU ? ROLNICY MAJĄ KREDYTY RODZINY NA UTRZYMANIU CO ROBIĆ ? TO DRAMAT RODZIN POLSKICH ROLNIKÓW TYCH CO UTRZYMUJĄ SIĘ TYLKO Z ROLNICTWA ONI POWINNI DOSTAĆ DOPŁATY PIERWSI .JEST ODWROTNIE JAK CIĘŻKO TO ZLIKWIDOWAĆ ZNISZCZYĆ WIEM COŚ NA TEN TEMAT POZBAWIĆ JEDNEGO DOCHODU Z ROLNICTWA .ŻE DZIECI NA WYCHOWANIU ITD . U NAS DUŻO ZIEMI JUŻ SPRZEDANE A KOMU ?ŚMIERĆ POLSKIEGO ROLNIKA JUŻ NASTĘPUJE I RZĄD PRZEWIDUJE TRAGEDIE I PRÓBUJE RATOWAĆ TO WSZYSTKO TRZY SIĘ UDA ? O WYBORACH TRY ROLNIK DO TRASU WYBORÓW BĘDZIE JESZCZE ROLNIKIEM ? PRZEPRASZAM KOGO OBRAZIŁEM . POŻYJEMY ZOBACZYMY .WYPŁATY SA PIERWSZE DO PSEUDO ROLNIKÓW WYPŁACANE BO ILU JEST TYCH CO TYLKO Z GOSPODARSTWA ŻYJĄ .CO ZNACZY DOPŁATA TO WYRÓWNYWANIE STRAT ZA PŁODY ROLNE ZA NISKIE CENY A NIE ROZDAWANIE NIE CHCE PISAĆ CO.
 • KUJAWY 2013-10-16 22:30:40
  Złodzieje daliście nam się rozwijać a teraz nas zwiniecie tylko kto nas kupi Niemiec czy może inny obco krajowiec .widzę że tu jest szykowana powolna śmierć polskiego rolnictwa Przykre to stwierdzenie ale ekonomia jest bezwzględna.
 • jarki 2013-10-13 10:18:28
  my Polacy to jak włosi czy hiszpanie wszyscy znamy się na polityce, piłce nożnej i w dodatku jesteśmy świętsi od papieża
  gorzej jeśli mamy to wszystko wdrażać w życie
 • GONIA 2013-10-12 20:53:52
  w naszym kraju to jest niemożliwe bo to przecież POLSKA i ukochany RZĄD który ma rolnika w nosie ;chłop wszystko wytrzyma;
 • s 2013-10-12 08:23:04
  Czy polecimy głosować ,czy nie to i tak nic się nie zmieni. Powód ?:
  -zadłużenie zewnętrzne kraju ponad 150mld E ,wewnętrzne bliżej nieokreślone(zależy od metod liczącego).
  -bankowość,ubezpieczenia,gro strategicznej produkcji i usług oraz handel w rękach obcego kapitału ,który dzięki zwolnieniom nie płaci nawet podatku a zyski wywozi do siebie.
  -nam,polakom pozostaje na utrzymaniu administracja rządowa ,samorządowa wojsko, policja ,straże,pożal się boże nauka, oświata, służba zdrowia, itd. oraż niewydolny rząd i kabaretowy parlament ,gdzie najważniejszą rzeczą jest aborcja,prawa "kochających inaczej" i długość psiego łańcucha,lub jego brak.
  Ludzie-przecież my na to tatałajstwo w życiu nie zarobimy.Apetyty oni mają coraz większe ,więc poddany Jej Królewskiej mości obojga imion Rostowski okłada nas coraz większymi podatkami, Na razie capnął OFE ,ale szybko mu zabraknie.
  ŻAL MI TYLKO MŁODZIEŻY-bo nie ma perspektyw w tym kraju.
  Polska jest bankrutem ,a my -sól tej ziemi-razem z nią.
  Amen!
 • zniesmaczony 2013-10-11 21:15:42
  nigdy nie bedzie normalnie albo jak sie Zmieni zasady demokracjii bo dzis rzadza nami tylko ci co sa u władzy czerpiac z tego profity a my jak te baranany gonimy od wyborów do wyborow z nadzieja z ebedzie lepiej ale nie łudzcie sie nie bedzie bo ci co sa u władzy pokazuja swoja siłe jak idziecie cos zalatwic, i wtedy maja Was w d...e a przed wyborami dadza nie kiełbase tylko kaszanke wyborcza a Wy dalej polecicie głosowac!!
 • małoobszarowy 2013-10-11 19:30:17
  kiedy wkoncu bedzie normalnie w tym kraju ?
  jak myslicie ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.225.31.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!