PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dopłaty oddzielone od produkcji to korzyść dla rolników

Dopłaty oddzielone od produkcji to korzyść dla rolników

Dokąd zmierza Komisja Europejska? Dlaczego dopłaty nie są do produkcji, tylko do posiadanych hektarów? Do takich wątpliwości ustosunkował się dr Jerzy Plewa, kierujący pracami unijnego DG AGRI, podczas kongresu naukowego IFMA (International Farm Management Association), trwającego w SGGW.Kolejna WPR uzależnia dopłaty od posiadanych hektarów.

- Komisja Europejska proponuje reformę, która ma na celu danie rolnikom więcej swobody, tak aby nie byli uzależnieni od dopłat albo od strat w produkcji, dlatego też dopłaty do produkcji rolnej nie są uzależnione od typu produkcji – wyjaśnia Jerzy Plewa. - Taka jest generalna linia, czyli tzw. dopłaty oddzielone od produkcji. To jest kontynuowane obecnie i będzie w następnej perspektywie 2014-2020 podtrzymane. To jest dobra wiadomość dla rolników, bo rolnicy w zależności od warunków, które u nich panują, w zależności od oceny własnego potencjału, będą mogli wybierać kierunki produkcji, a jednocześnie będą otrzymywali dopłaty dzielone na hektar. Takie decyzje zapadły do roku 2020. Jaka będzie polityka po roku 2020 – na to musimy jeszcze trochę poczekać.

Natomiast teraz wszyscy czekają, kiedy będą ustalenia legislacyjne i nastąpi podpisanie odpowiednich dokumentów. Jak zapewnia Plewa – wkrótce mają być znane konkrety na temat WPR 2014-2020.

- Nad tym właśnie pracujemy. Mamy porozumienie polityczne, w drugiej połowie roku będą finalizowane negocjacje dotyczące tekstu, a następnie tekst będzie przyjęty przez Radę Ministrów i przegłosowany w Parlamencie. Po tym akcie będzie publikacja tekstu, która powinna nastąpić w końcu tego roku – zapowiada Jerzy Plewa i dodaje, że jednocześnie trwa praca nad aktami delegowanymi - te czynności są daleko zaawansowane, przepisy powinny ukazać się w pierwszym półroczu.

Pilnie potrzebna jest jedna regulacja, która będzie dyskutowana już we wrześniu – Parlament już nad tym pracuje. Jest to tzw. regulacja przejściowa.

- Wiadomo, że np. dopłaty bezpośrednie wejdą w życie od 2015 roku, a nie 2014 – mówi Jerzy Plewa. - Różne inne elementy, które wymagają rozwiązań przejściowych, będą objęte tą regulacją i te prace są bardzo intensywnie prowadzone mimo okresu wakacyjnego.

Jak zapewnia dyrektor DG AGRI, nie ma zagrożenia dla wypłaty dopłat za 2014 r.

- Poziom płatności wynika z ustaleń budżetowych - mówi. - Rozwiązania z nowego budżetu będą obowiązywały, natomiast same mechanizmy wymagają rozwiązań przejściowych. Budżet będzie obowiązywał tak, jak zostanie ustalony w ramach wieloletnich ram finansowych od roku 2014. Dopłaty za dany rok są płacone dopiero 1 października następnego roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • tur 2013-07-24 10:34:55
    właśnie dopłaty powinny być do produkcji mało tego każdy rolnik powinien się wykazać sprzedażą zboża lub zwierząt a tak to dopłaty biorą ci co nawet nie kiedy nie wiedzą gdzie znajduje się ich grunt a najlepiej to dopłaty zlikwidować i przeznaczyć pieniądze na modernizację gospodarstw-zaznaczam że jestem czynnym rolnikiem-
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!