Posłowie Krzysztof Jurgiel, Piotr Polak i Małgorzata Sadurska z PiS zadali dziś w Sejmie pytanie w sprawie zmniejszenia w wyniku m.in. modulacji i redukcji dopłat dla polskich rolników za 2013 r., z podaniem podstaw prawnych i wysokości cięć.

Odpowiedzi udzielił wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke. Przyznał, że oprócz modulacji stosowanej w 2012 roku, w 2013 r. będzie też redukacja wynikająca z dyscypliny finansowej.

Modulacja płatności unijnych w 2012 r., dotycząca pomniejszenia płatności przewyższającej 300 tys. euro o 4 proc. dotknęła 182 rolników na kwotę 1,1 mln euro – pieniądze te trafiły na PROW. Była to tzw. modulacja dodatkowa ze starej UE. Z kolei jako równoważną dla obowiązującej w starej UE modulacji podstawowej zastosowano obniżkę płatności krajowej – z tego tytułu obcięto o kolejne 110 mln euro dopłaty dla 130 tys. rolników.

W tym roku oba ubiegłoroczne mechanizmy będą utrzymane, a dodatkowo rolników czeka jeszcze redukcja wynikająca z zastosowania tzw. „dyscypliny finansowej” dla płatności przekraczających 2 tys. euro.

Wczoraj postanowiono w UE, że będzie ona jednak niższa niż pierwotnie planowana, a współczynnik redukcji ma wynieść 2,45 proc. W listopadzie sprawę przegłosuje Parlament Europejski. Zastosowanie tego mechanizmu obniżki dopłat spowoduje, że środki na dopłaty dla Polski spadną o kolejne 34 mln euro. Dyscyplina finansowa dotyczy 330 tys. rolników.

Podobał się artykuł? Podziel się!