Minister Kalemba podkreślił konieczność wyrównania płatności już od 2014 r., tak by nie było długich okresów przejściowych (do 2019 r., jak proponuje KE), w czasie których zakłócane będą warunki konkurencji na jednolitym rynku. Przy omawianiu tego punktu minister Kalemba podkreślił konieczność wyrównania płatności pomiędzy państwami członkowskimi. Opowiedział się również za kontynuowaniem systemu jednolitej płatności obszarowej (SAPS) po 2013r. - informuje Ministerstwo Rolnictwa.

Przed obradami Rady Ministrów minister Kalemba spotkał się z ministrem rolnictwa Irlandii Simonem Coveney’em – który będzie przewodniczył pracom Rady od stycznia 2013 r. Minister Kalemba przedstawił polskie stanowisko w sprawie WPR. Minister Coveney podobnie, jak polski minister uważa że trudno jest obronić historyczne parametry w naliczaniu płatności bezpośrednich. Podkreślał jednak konieczność stosownego czasu na dostosowania, gdyż dramatyczne redukcje płatności są nie do zaakceptowania przez rolników irlandzkich. Wykazał również elastyczność co do systemu SAPS.

Minister Kalemba uczestniczył także w spotkaniu ministrów związanych z EPP (Europejską Partią Ludową). Głównym tematem dyskusji był budżet na WPR po 2013 r. Wśród zaproszonych na to spotkanie gości był również komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacian Ciolos.

Podobał się artykuł? Podziel się!