Rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Roman Nowak poinformował o terminie rozpoczęcia wypłat zaliczek. Jak wyjaśnił, wysokość odszkodowania uzależniona będzie od skali zniszczeń, które zostaną oszacowane m.in. przez inspektorów nadzoru budowlanego. - Maksymalna wysokość zaliczki wyniesie najprawdopodobniej 6 tys. zł - powiedział Nowak. Dodał, że trudno na razie określić, jak wiele rodzin będzie wymagało finansowego wsparcia.

Rzecznik poinformował też, że specjalny zespół, powołany przez wojewodę, wizytuje powiaty i szacuje straty wyrządzone przez kataklizm. - W skład grupy wchodzą m.in. przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW - wyjaśnił Nowak.

Podał też, że już 14 lipca, w sobotę, służby wojewody przekazały strażakom 24 plandeki, które użyto do przykrycia zniszczonych dachów. W niedzielę z magazynów wydano kolejnych 18 plandek.

W sobotę po południu nad południowo-wschodnią częścią województwa pomorskiego przeszła trąba powietrzna. Niszczyła m.in. dachy domów, powalała drzewa i słupy energetyczne. Nawałnica przeszła przez trzy powiaty: starogardzki, sztumski oraz kwidzyński.

Jak wynika z najnowszych danych przekazanych przez rzecznika prasowego pomorskiej straży pożarnej Tadeusza Konkola, trąba powietrzna zniszczyła w różnym stopniu co najmniej 53 budynki, w tym 25 mieszkalnych, 27 gospodarczych i magazynowych oraz jeden biurowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!