PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ekologicznych ma być więcej

Ekologicznych ma być więcej

Planując pomoc dla gospodarstw ekologicznych, rząd bierze pod uwagę wersję programu umożliwiającą jak największej liczbie beneficjentów możliwość składania wniosków i otrzymywania pomocy.Dlaczego rząd planuje ograniczenie wsparcia w miarę wzrostu areału gospodarstwa ekologicznego? Podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa wiceprezes zarządu ZZRE św. Franciszka z Asyżu Maria Kobylarz uznała takie działania za niezrozumiałe: skoro zapowiadane jest zwiększenie ekologicznej produkcji, dlaczego ograniczać wsparcie dla tych, którzy ją prowadzą?

- Ja tu nie widzę właśnie tego, że będzie jak najwięcej tej produkcji, ponieważ zlikwiduje się stuhektarowe gospodarstwa - mówiła. - A te małe to co, więcej wyprodukują niż te stuhektarowe? No, nie rozumiem tego. Na pewno nie wyprodukują więcej produkcji ekologicznej – to raz. A po drugie, to te małe gospodarstwa będą produkowały tylko dla własnych potrzeb i dla potrzeb np. gospodarstw agroturystycznych, jeżeli takie mają. A w ogóle to będą się zatrudniali gdzie indziej, żeby sobie dorobić, bo nie będą mogli się utrzymać z tych dwudziestu hektarów. Nie ma takiej fizycznej możliwości, bo z produkcji ekologicznej nie osiąga się strasznie dużo ton plonu itd. tylko niewielkie ilości. A dobre gospodarstwa, stuhektarowe, które naprawdę są uczciwe i uczciwie pracują to muszą być zlikwidowane, bo nie będą pracować dla widzimisię. Z takiego dużego gospodarstwa stuhektarowego to taki rolnik się utrzyma. On nie będzie ryzykował ani stosowania niedozwolonych środków chemicznych, ani nawozów.

Jak dodała, plany rządu są tym bardziej dziwne, że takich 100-ha gospodarstw ekologicznych jest tylko 3 proc.

Wiceminister Zofia Szalczyk zapewniła, że propozycje zostały opracowane po bardzo gruntownej analizie składanych wniosków i pomocy przyznawanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Badaliśmy jakby rozkład tej grupy beneficjentów - powiedziała. - Wśród beneficjentów z zakresu programów rolnictwa ekologicznego, na prawie 27 tys. wszystkich beneficjentów, to tych beneficjentów, którzy mają powierzchnię gospodarstwa większą niż trzydzieści hektarów jest 5,7 tys., czyli to nie jest zasadnicza grupa, jest to mniejszość. Jeszcze w tej grupie – w grupie 5,7 tys. beneficjentów – 2,5 tys. beneficjentów to są ci, którzy ubiegają się o wsparcie na trwałe użytki zielone lub na produkcję upraw paszowych. Czyli nie są to te gospodarstwa, które prowadzą bezpośrednio wprost do wytworzenia produktu ekologicznego na rynek.

Jak dodała, w Europie zdecydowana większość beneficjentów rolnictwa ekologicznego to beneficjenci upraw do dwudziestu hektarów. - Także braliśmy pod uwagę rekomendację KE do Umowy Partnerstwa, wskazującą na potrzebę ukierunkowania działań rolno-środowiskowych i rolnictwa ekologicznego na rejony o dużych zasobach siły roboczej. Dokładnie sformułowania nie pamiętam, ale chodziło jakby o mniejsze gospodarstwa – w celu umożliwienia wykorzystania zasobów siły roboczej. Więc propozycja programowa na 2014-2020 nie jest propozycją, proponującą ograniczenie liczby beneficjentów. Jest propozycją, umożliwiającą jak największej liczbie beneficjentów w Polsce możliwość składania wniosków i otrzymywania pomocy. W tym kierunku idą prace programowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (22)

 • rilnik 2013-12-23 14:45:21
  Stanislaw zastanow sie chlopie przeciez tak jak teraz piszesz to nikt tego spamu nie czyta.
 • STANISŁAW 2013-12-23 14:27:37
  -- jak będą funkcjonować gospodarstwa ,duże, średnie i małe -- duże to ,więcej zboża ,bydło , ---średnie wieprzowina i pasza -- małe trudne uprawy ,owoce miękkie ,sady ,drób ,zwierzęta drobne ,, ale nauka na świecie nie ma zbytniego pojęcia i chcą uczyć się w Polsce ,, za to możemy dużo uzyskać ,takich mamy polityków ,,,,,,,,,,,,,,,,
 • STANISŁAW 2013-12-23 14:19:50
  -- dla polskich rolników korzystniejsze jest przestawić na produkcję ekologiczną i na całym świecie i tak się przestawi ,, ropa będzie coraz droższa ,nawozy, pestycydy ,a skąd pieniądze ? RZĄD DA ! skąd ? jak tylko leśnicy i rolnicy dają 1/3 dochodu narodowego i młodzież 1/3 za granicą pracując w podrzędnych kierunkach i 1/3 z UE -- PRODUKCJA EKOLOGICZNA JEST; Trudniejsza i dlatego są wyższe dopłaty ,ale tańsza ,odchodzi zakup nawozów ,pestycydów ,które będą coraz droższe ,, bio użyżnienie i biologiczne opryski ,,to największe odkrycie w historii nauki , takie proste przetwarzanie odpadów i obornika ;bakteriami ,grzyby i dżdżownice , gleba bedzie odnawiana i lasy by żywiła po wszech czasy a nie 50 lat i martwa ,tylko w Polsce mamy wiedzę , a nowi urzędnicy niech się zapoznają z dyrektywami ,bo przekręcają ,,,,,koncerny nie będą produkować żywności i przetwarzać tylko rolnicy ,,jak w Polsce i wiedzy starszych rolników ,możemy być dumni , nie mieli maszyn ,od nich nauka światowa się uczyła,
 • STANISŁAW 2013-12-23 14:02:51
  -- rolnictwo największe mieliśmy na świecie i najpotężniejsze ,dlaczego zlikwidowano ,to strategiczna dziedzina gospodarki i każdy rad dopłaca i społeczeństwo ,, po co zlikwidowano i rozdano koncernom ,nie płacą podatków i w miastach nikt nie pracuje ,bo nie mamy przemysłu ,, to trzeba nałożyć podatki na rolników ,którzy wyjeżdżają za granicę do pracy i dokładają do gospodarstw , w takich warunkach żaden farmer by nie pracował ,,będzie koniec dotacji z UE ,rządy każdego kraju będą dotować ,, -- strategia rozwoju rolnictwa ,stare gatunki najpierw będą służyły do leczenia ,później będą ulepszane i będą pożywieniem -- Medycyna ; laparoskopia ,roboty,klonują bo na biologi sie nie znają tylko w Polsce mamy wiedzę niewyobrażalną na świecie ,dieta ekologiczna ,zioła ,maarze ,ćwiczenia , dawniej leczono ziołami ,dietą i ruch ,to opracowałem , to gotowe metody ,dla pacjentów którym medycyna nie potrafi pomóc i określa się jako stany beznadziejne ,,to zależy od produkcji możemy leczyć nawet 100 milionów , rocznie ,, w poznaniu im przedstawiałem etapowo od 90-roku ,,,powiatowi mam przekazać wiedzę ,później innych będziecie uczyć ,,,,,,,,,,,,,przekaż szerzej ,,,obowiązek pomocy nauki ,nawet humanistycznych,,,, sam nic nie zrobię ,, prawo macie do ogłaszania w gazecie ,,
 • KS 2013-12-20 08:25:31
  Tak - zgadzam się z "ar" - najrozsądniejszym rozwiązaniem było by wprowadzenie DOPŁAT DO PRODUKCJI tak jak ma to miejsce w starej UE.
  Jeżeli ktoś ma zwierzęta w ekologii, to rzeczą normalna jest, że potrzebuje siano ekologiczne - tu się zgadzam, natomiast na Pomorzu Zachodnim cwaniaki z Warszawy posiadają ogromne powierzchnie gospodarstw pseudoekologicznych i biora grube pieniądze za uprawy fikcji. Czasami nawet nie wiedzą dokładnie gdzie znajdują się ich pola.
  Z tą patologią trzeba walczyć. Oni zabierają pieniądze, które można by było przeznaczyć dla prawdziwych rolników aby mogli podnieść swoją konkurencyjność. To by mialo sens.
 • STANISŁAW 2013-12-19 11:31:41
  -- gdzie powstanie centrum nauki ? całe pomorze ,, ma najlepsze warunki ,duży region i lasów ,słabe gleby ,,brak przemysłu ,,,wszystko rozwalone ,, przedstawiłem części rolników prawa ,,wyrazili zgodę ,, na razie będziecie pracowali tak samo ,tylko będą uruchomione większe środki i młodzież kształcą w zakresie zarządzania dużymi środkami ,, jak miasta pomogą odbudować rolnictwo to będzie szybciej i dostaną nagrodę ,, -- a pozostałe regiony ,każdy powiat miał mieć min jedną gminę do zaopatrzenia ; szkół ,przedszkoli ,żłobków i zakładów leczniczych ,rehabilitacyjnych ,uzdrowisk ,sanatoria -- gminy mają prawo do klinik rehabilitacji najnowocześniejszych na świecie i mogą leczyć ,żywić w szpitalach -- zaopatrują spółdzielnie ,nie podlega przepisom o lekach ,tylko musi być badane laboratoryjnie jak żywność konwencjonalna -- zaopatrzenie w żywność ekologiczną ;nie podlega przetargom i zamówieniom publicznym , o cenie decydują rolnicy ,, do mnie należy , podpisanie polecenie zapłaty , -- wydziały powiatowe rolnictwa i leśnictwa wnoszą o środki do M Rolnictwa ,,na stare gatunki , TO DODATKOWE OLBRZYMIE ŚRODKI NAUKI,,,,POWIATOWE WYDZIAŁY ZDROWIA WYDAM POLECENIE ZAPŁATY I PŁACĄ
 • prosty chłop 2013-12-19 11:20:43
  Czasami to mi się wydaje że Ci co piszą te dokumenty to nie rozumieją co piszą albo ktoś im to pisze.
  Wystarczy popatrzeć na cel programów i sprzeczność w działaniach z tym co jest zapisane.
  Po co wprowadzać jakie kolwiek ograniczenia powierzchniowe? Chyba po to tylko żeby gasić pożary które wcześniej się samemu rozpala!!! Jest potrzeba żywności ekologicznej to ją produkujmy! Dajmy warunki i narzędzia do produkcji, podkreślam do produkcji!!! a nie do fikcji!!! bez względu czy to jest 10 ha czy 1000 ha produkujmy a nie udawajmy że produkujemy.
  Działania ministerstwa i armir powinny sięs prowadzać do tego żeby była ta produkcja!!! A cel jest jeden i niech ministerstwo z armir nie stwarza sztucznych barier a potem obraca się to wszystko przeciwko wszystkim
 • Św. Mikołaj 2013-12-19 11:13:44
  Pachnie w tym wszystkim lobby ale UE. Zapotrzebowanie na żywność ekologiczną rośnie od 2016 obcokrajowcy mogą kupować ziemię bez ograniczeń, to po co ta żywność ma być produkowana przez Polskich rolników. Jest czas żeby rękami naszych Polskich urzędników wprowadzić mechanizmy ograniczające możliwości produkcyjne. Najpierw sprzedadzą nam ekologiczną żywność a potem kupią Polską ziemię a wtedy urzędnicy zobaczą swoje błędy i pozwolą produkować na dużych obszarach tylko już komu innemu.
  ROZSĄDKU ŻYCZĘ WSZYSTKIM NA NOWY ROK
 • STANISŁAW 2013-12-19 11:08:46
  -- jak wyrazić zgodę zgodę na centrum nauki -- rolnicy ,lub mieszkańcy jak wszystko zlikwidowane składają wnioski do gminy wydziału rolnictwa i leśnictwa ,które przekazują powiatom ,powiat wojewódzkim i ogłoszą w gazecie --,dwa województwa i przyległe powiaty to potężny region , za to nauka innym regionom uruchomi środki ,, region będzie wzorcowy z wszystkimi technologiami przyszłości -- dla młodzieży ;jeżyk angielski i wiedza starszych rolników ,pieczenie pieczywa ,gotowanie potraw ,przetwory ,zioła i cała wiedza o leczeniu ,, nauka rolnictwo i medycynę bedzie finsować w całości ,, czyli nawet 100 -krotna cena , za naukę młodzieży ,rolnicy otrzymają dodatkowe środki ,,nauka nie ma wyjścia , musi się uczyć i nie może dopuscić do głodu na planecie i nik was nie oszuka , to prestiż dla nas ,,biologia za przemysł ,, prawa unijne i pod opieką nauki ,, musicie się poświecić dla dobra i rozwoju kraju również młodzież z miast otrzyma przemysł ,,to dostęp technologi całego świata ,,, najzdolniejsza młodzież na świecie nie musi wyjeżdżać za granicę ,,,za podrzędną pracą ,,,,,decydujesz o przyszłości ,swojej i kraju ,,,,,,,,,
 • LOBBYSTA ZDROWEGO ROZSĄDKU 2013-12-19 10:58:38
  I to jest Polska!!! Popadamy ze skrajności w skrajność!
  Czy nikt się nie zastanowi że takim działaniem likwidują gospodarstwa które mają prawdziwy potencjał do produkcji ekologicznej. Po 3 latach ktoś się obudzi że cele nie będą zrealizowane i znów nastąpi rozsypanie worka. A czy nie wystarczyło by trochę pomyśleć i powiązać dopłaty z koniecznością produkcji. Prosty zabieg rozwiązujący problem nieuczciwych gospodarstw a dający prawdziwy bodziec do rozwoju prawdziwej ekologii.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.156.51.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!