LIFE+ to jedyny unijny instrument finansowy poświęcony wyłącznie ochronie środowiska.  Wnioski o dofinansowanie, których nabory odbywają się raz do roku, przekazywane są bezpośrednio do Brukseli i tam są oceniane. Komitet LIFE+ w Brukseli zatwierdził listy projektów przyrodniczych wybranych przez KE w ramach naboru 2011 r. - poinformowało Ministerstwo Środowiska.

Spośród 1078 wniosków zgłoszonych w ramach LIFE+ przez 27 państw członków Unii Europejskiej, dofinansowanie otrzyma 16 projektów z Polski oraz 2 międzynarodowe czerpiące z polskiej alokacji.

Na ich realizację, do kraju wpłynie łącznie blisko 20 mln euro – to dwa razy więcej niż w naborze z 2010 r. i ponad osiemnaście razy więcej niż 5 lat temu.

Wysokie, jedenaste miejsce w klasyfikacji ogólnej zajął projekt z Polski, zgłoszony w ramach II komponentu tematycznego „Polityka i zarządzanie w zakresie środowiska”. Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie wybuduje demonstracyjną linię generowania energii z „biomasy mikronizowanej”, czyli biomasowego pyłu otrzymywanego ze słomy. Będzie to pierwsza na świecie ruchoma kontenerowa siłownia energetyczna pracująca na stałej biomasie w postaci zawiesiny pyłu, która będzie przewożona z miejsca na miejsce w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych rejonów obfitujących w słomę.

W tej kategorii 6 polskich innowacyjnych lub demonstracyjnych projektów otrzyma z Unii 5,3 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!