Do 15 lutego Agencja Rynku Rolnego musi zweryfikować dokumenty dotyczące rezygnacji z produkcji cukru przez koncerny działające na terenie Polski - poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik ARR Nina Mirgos-Kilanowska.

Rzecznik wyjaśniła, że wniosek KSC musi zostać zaakceptowany formalnie i merytorycznie przez Agencję, po czym najdalej do 15 lutego musi być przesłany do Komisji Europejskiej, która wyda decyzję o przyznaniu pomocy restrukturyzacyjnej.

KE ma dwa tygodnie na poinformowanie ARR o możliwościach wypłaty rekompensat dla producentów cukru.

Zaznaczyła, że jeżeli zasoby z tzw. Tymczasowego Funduszu Restrukturyzacji (na którym zbierane są składki od producentów cukru) nie będą wystarczające, producent cukru może wycofać swój wniosek. Jeżeli jednak tego nie zrobi, wniosek przejdzie do realizacji na następny rok gospodarczy.

Do Agencji wpłynęły wnioski od wszystkich 5 koncernów wytwarzających w Polsce cukier: Krajowa Spółka Cukrowa (KSC) SA, Nord Zucker, Sud Zucker, Pfeifer&Langen oraz British Suger Overseas (BSO).

Konieczność zmniejszenia produkcji cukru w Polsce jest związane z decyzjami Komisji Europejskiej, dotyczącymi ograniczenia produkcji cukru w krajach UE. W latach 2008-2010 r. Ma ona spaść o 6 mln ton.

W tym celu KE stworzyła system zachęt do ograniczenia produkcji. Polegają one na obniżeniu cen cukru i cen buraka cukrowego oraz ograniczeniu systemu interwencji i subsydiowania eksportu. Jednak w pierwszym roku reformy produkcja spadła mniej niż zakładała UE tj. tylko o 1,5 mln ton.

W związku z tym, na początku 2007 r. KE zdecydowała o bardziej restrykcyjnych cięciach, założono zmniejszenie produkcji cukru we wszystkich krajach Unii o 13,5 proc., czyli co najmniej dwa miliony ton w kampanii buraczanej 2007/2008.

Po to, by zrealizować ten cel, Komisja "uatrakcyjniła" zachęty. Wprowadziła m.in. tzw. inicjatywę plantatorską, czyli możliwość rezygnacji z uprawy buraków cukrowych w zamian za finansową rekompensatę.

Konieczność redukcji produkcji cukru dotyczy przede wszystkim największej spółki cukrowej, tj. KSC, która posiada prawie 40 proc. w krajowym rynku cukru. Złożyła ona wniosek o przyznanie pomocy restrukturyzacyjnej w wysokości 78,6 mln euro.

Po to, by KSC mogła zmniejszyć produkcję o wymagane 13,5 proc., musi zrezygnować z produkcji 91,2 tys. ton cukru. Zarząd spółki zdecydował więc o wyłączeniu z produkcji dwóch cukrowni - w Łapach i w Lublinie. Przy czym w tej ostatniej przewidywany jest demontaż urządzeń produkcyjnych.

Zamiar likwidacji tych dwóch cukrowni spotkał się z licznymi protestami ich załóg oraz plantatorów buraków cukrowych. Rezygnacja z części rejonów uprawnych obejmie ponad 6 tys. plantatorów. W ramach rekompensaty finansowej otrzymają oni 293,75 euro za każdą zabraną tonę cukru. Z KSC związanych jest łącznie 29 tys. rolników.

Jak poinformowała ARR, w ramach inicjatywy plantatorskiej, do oddziałów terenowych Agencji wpłynęło 12 tys. wniosków od plantatorów buraka cukrowego.

W roku 2006/2007 produkcja cukru w Polsce wyniosła 1 mln 720 tys. ton. W ostatniej kampanii cukrowniczej 2007/2008 KSC wyprodukowała 690 ton cukru.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!