- Tylko w dwóch krajach Unii Europejskiej młodzi rolnicy stanowią ponad 10 procent ogółu producentów rolnych.  Na czele jest Polska z 12 procentami, a dopiero później Austria z 10,9 procenta producentów poniżej 35 roku życia. Jestem pod wrażeniem tych krajów, bo to właśnie tam rolnictwo ma prawo się rozwijać - stwierdził Phil Hogan.

W długim wywiadzie udzielonym portalowi Agriland przyznał, że ubiegły rok w kontekście ASF-u i ptasiej grypy był szczególnie trudny dla producentów w całej Unii Europejskiej. Nie ukrywał jednak, że mimo uruchomienia szeregu działań mających na celu poprawę sytuacji producentów i przetwórców wciąż ma wątpliwości czy nie można było zrobić więcej. Tym bardziej, że zdaje sobie sprawę, że wprowadzone mechanizmy nie były wystarczające.

Pytany o postanowienia na Nowy Rok przyznał, że założył sobie trzy cele. Pierwszy to rozwój zrównoważonego rolnictwa, a więc zwiększenie efektywnej i bezpiecznej produkcji, która w efekcie będzie nie tylko chroniła, ale wręcz poprawiała stan środowiska naturalnego: - Wobec wyzwań w najbliższych dziesięcioleciach, rolnictwo powinno wytwarzać coraz więcej produktów, ale równie ważne jest by były one zdrowe i bezpieczne dla zdrowia i środowiska - zaznaczył.

Irlandczyk przyznał również, że nie wyobraża sobie by Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku mogła funkcjonować bez dopłat bezpośrednich, dlatego będzie robił wszystko by zostały one zachowane: - Jest zbyt wiele krajów, w których ta pomoc pozwala przetrwać rolnikom. Będę walczył o ich utrzymanie - przyznał, zaznaczając, że wsparcie jest szczególnie potrzebne w czasach wielu kryzysów, począwszy od występujących epidemii, a skończywszy na embargu rosyjskim.

Trzecim i równie ważnym postanowieniem komisarza jest zachęcanie młodzieży do pozostania na roli: - To właśnie młodzi rolnicy są gotowi w pełni korzystać z nowinek technicznych w celu wspierania zrównoważonych praktyk rolniczych w Europie. Jednak zdaję sobie sprawę, że brak młodych pokoleń na wsi to obecnie jeden z największych problemów większości z krajów. Należy coś z tym zrobić - kończy.

Podobał się artykuł? Podziel się!