Ile oszczędza budżet państwa na zniesieniu płatności krajowych: UPO i zwierzęcej? Widać to po debacie nad projektem budżetu na 2015 r. W przyszłym roku WPR zasilają jeszcze pieniądze z okresu budżetowego 2007-2014.

- Prawie o 1 mld zł, tj. o 23,6 proc., rząd zmniejsza środki na Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a jednocześnie zwiększa o 42,3 proc. wydatki na Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości tak barwnie scharakteryzowaną przez ministra Sienkiewicza – zauważyła poseł Maria Zuba, Prawo i Sprawiedliwość, podczas sejmowej debaty nad projektem budżetu państwa na 2015 r.

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke tak to wyjaśnił:

- Jeśli chodzi o pytanie pani poseł Zuby, dlaczego są mniejsze środki finansowe dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informuję, że w roku 2014 z budżetu krajowego na uzupełniające płatności obszarowe przeznaczymy kwotę 1800 mln zł, natomiast w roku 2015 będzie to 270 mln zł na uzupełniające płatności obszarowe. To wynika z przepisów, które realizujemy, natomiast chcę poinformować też, że płatności bezpośrednie będą finansowane w 100 proc. z budżetu Unii Europejskiej. Budżet krajowy w tym momencie już nie będzie uczestniczył w finansowym wsparciu rolników poprzez płatności uzupełniające.

Z kolei wypowiedź posła Marcina Święcickiego z Platformy Obywatelskiej świadczy, że środki unijne będą maleć w kolejnych latach – w przyszłym roku skorzystamy jeszcze z wypłat należnych z poprzedniej perspektywy budżetowej.

- Chciałbym powiedzieć, Wysoka Izbo, parę słów na temat środków europejskich, które są ujmowane w budżecie odrębnie od roku 2010, zgodnie z ustawą o finansach publicznych – mówił poseł Święcicki. - Otóż w przyszłym roku przewiduje się wpływy na budżet środków europejskich w wysokości 78 mld zł, z czego blisko 1/3 będzie przeznaczona na wspólną politykę rolną. Z tych środków, jeśli chodzi o wspólną politykę rolną, 44 mld zł to są jeszcze środki z wieloletnich ram finansowych, czyli z budżetu Unii Europejskiej z poprzedniej siedmiolatki. Będziemy jeszcze z poślizgiem wykorzystywać te środki w roku 2015, a końcówkę jeszcze w roku 2016. Natomiast w przyszłym roku przewiduje się, że z nowej perspektywy finansowej nasz budżet środków europejskich zasili kwota 6,7 mld zł.

W nowej perspektywie finansowej 2015-2020 na płatności bezpośrednie przewidziano 20 mld 129 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!