PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ile z Funduszu Spójności trafi na wieś

Ile z Funduszu Spójności trafi na wieś

Pieniądze z PROW ostatecznie sfinansują rozwój dróg na wsi. A mówiło się, że będzie odwrotnie: PROW miał być wsparty środkami z Funduszu Spójności.Na ostatnim posiedzeniu Sejm zapoznał się z informacją w sprawie propozycji podziału funduszy europejskich na programy operacyjne, o której przedstawienie wnosił Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska.

Poseł Romuald Ajchler pytał o środki, które miały być skierowane na rozwój dróg:

- Zaproponowałem panu ministrowi rolnictwa rozwój budowy dróg, także ze środków europejskich, także ewentualnie z II filaru, kiedy te 25 proc., które premier obiecał, trafi do II filaru, myślę tu o PROW. Czy w tej kwestii coś się dzieje? Czy rozmawia pani z ministrem rolnictwa, aby oprócz tzw. schetynówek, oprócz autostrad, na które wydajemy miliardy, można było wspomóc samorządy lokalne w budowie dróg gminnych i powiatowych – zwrócił się do minister Elżbiety Bieńkowskiej. - Tam jest tragedia, jeśli chodzi o te kwestie. Proszę wyjechać na zwykłą polską wieś, nawet wielkopolską, i zobaczyć, co w tej sprawie i ile w tej sprawie jest do zrobienia. Powtórzę pytanie: Czy te 25 proc. Funduszu Spójności trafi do II filaru, czy minister rolnictwa rozmawia z panią o tej sprawie i czy będzie szansa poprawy infrastruktury na wsi poprzez budowę dróg ze środków europejskich, bo do tej pory takiej możliwości nie było?

Do tego pytania dołączył się też poseł Cezary Olejniczak:

- Na wspólną politykę rolną, na II filar będzie mniej - powiedział. - Pan premier, pan minister Kalemba z tej mównicy kilkakrotnie mówił, że tę różnicę uda się zasypać pieniędzmi z polityki spójności. Polska wieś… Ja nie chcę tak mówić, bo jak siedzimy na tej sali, ktoś jest ze Śląska, ktoś z Małopolski, ktoś z Polski zachodniej. Polska jest jedna. Ja też mógłbym powiedzieć, że jestem z Polski centralnej, z województwa łódzkiego, które leży w sercu Polski. (…) Ale, pani minister, proszę, żeby jak najwięcej środków trafiło na polską wieś i żeby tak przygotować te programy wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak również z innymi resortami, które się tym zajmują i które będą się zajmować tym podziałem środków, żeby te środki trafiły na polską wieś, bo przepaść, która była między wsią a miastem, nadal jest. Może ona jest mniejsza dzięki wspólnej polityce rolnej, a dzięki środkom, które trafiły na II filar, rolnicy zmodernizowali swoje gospodarstwa, ale infrastruktura na wsi, dostęp do służby zdrowia, do edukacji łączy się nadal z ogromną przepaścią. O drogach już nie chcę mówić, ale te powodzie, które były w ostatnim czasie, i ta infrastruktura, czyli nieuregulowane rzeki, cieki wodne itd., to są zaniedbania nie tylko z tych 6 lat, kiedy rządzicie państwo jako Platforma i PSL, lecz także z wcześniejszych czasów. Mam nadzieję, że dzięki środkom pochodzącym z polityki spójności uda nam się ten kraj do końca zmodernizować.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zapewniła, że wieś jest uwzględniana w programach przygotowywanych przez jej resort.

- Obszary wiejskie są jednym z obszarów, które nazywamy obszarami strategicznej interwencji - powiedziała. - Są miasta, są obszary daleko położone, czyli nieskomunikowane. Obszary wiejskie są takim obszarem i jesteśmy w stałym dialogu z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat tego, w jaki sposób i do jakiego poziomu w ramach polityki spójności będzie można interweniować na obszarach wiejskich. Na pewno będą to trzy typy przedsięwzięć. To będą sprawy środowiskowe, czyli też kanalizacja, sprawy związane z infrastrukturą środowiskową, sprawy IT i sprawy przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. I na pewno będzie jakby obniżona linia demarkacyjna w przypadku naszych programów, żeby większy zakres obszarów wiejskich wszedł w politykę spójności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

 • baca56 2013-06-14 13:48:23
  Nie martwmy się. Problem wiejskich dróg zostanie rozwiązany. Po prostu jeden dzień w tygodniu każdy mieszkaniec wsi w wieku 18 - 67 lat będzie musiał się stawić do pracy z własnym młotem, kilofem, szuflą i taczką do pracy przy drogach.
  Posiadacze traktorów i przyczep oczywiście obowiązkowo ze sprzętem...
  Uchylający się od prac zostaną pozbawieni dopłat, za notoryczne uchylanie się - trzy lata w pierdlu. Pan Minister Gawęda - Kalemba już szykuje odpowiednią ustawę.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!