Umowa ramowa na wykonanie systemów IT dla PROW 2007-2013 została zawarta przez ARiMR 14 grudnia 2006 r. Rozbudowa systemu informatycznego mogła się rozpocząć niezwłocznie po wydaniu przez Prezesa ARiMR odpowiedniego zlecenia. Niestety, zlecenia uruchomienia tej umowy dla konkretnych działań PROW nie były wydawane przez ponad rok. Nie udało się ustalić, jakie były powody zwlekania ARiMR z rozpoczęciem rozbudowy systemów informatycznych. Premier Donald Tusk zwrócił się o zbadanie tej sprawy do Najwyższej Izby Kontroli, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Ministra Finansów.

Aby osiągnąć założone cele harmonogramu, kierownictwo Agencji uprościło procedury komunikacji pomiędzy departamentami i biurami Agencji, powołano także zespoły projektowe do wdrażania działań PROW podejmujące niezbędne decyzje kadrowe oraz zmieniono system organizacji pracy. Zacieśniono także współpracę z instytucjami nadzorującymi, akredytującymi i wykonawcami systemów informatycznych. Te rozwiązani między innymi mają pozwolić i przyszłości usprawnić realizacje działań PROW 2007 -2013. Dodatkowo w celu wyeliminowania w przyszłości błędów, prowadzone są intensywne prace audytorskie i kontrolne.

Na pytanie farmera.pl, czy kadra ARiMR jest przygotowana do obsługi budowanego systemu informatycznego, prezes Wojtasik odpowiedział, że harmonogram realizacji działań pokrywa się z harmonogramem szkoleń dla pracowników agencji, jednak ich terminy będą utrzymane tylko w takim przypadku gdy nasi dostawcy systemu informatycznego potwierdzą, że zdąża na czas z jego wykonaniem. – Te harmonogramy są naprawdę napięte do granic możliwości, powiem szczerze nasi partnerzy za głowę się łapią, w momencie kiedy my proponujemy o dzień o dwa skrócenie terminów. Jest to naprawdę nie lada wyzwanie dla naszego sztabu kryzysowego oraz sztabu w firmie, która wykonuje dla nas system. Jest naprawdę bardzo gorąco.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!