Minister rolnictwa wziął udział w sobotę w konferencji "Stan i perspektywy polskiego rolnictwa" organizowanej przez Kancelarię Prezydenta i Krajową Izbę Kółek Rolniczych w Spale w przededniu Dożynek Prezydenckich.

Sawicki przypomniał, że 12 października Komisja Europejska zaproponuje pakiet legislacyjny w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020, ale - jak podkreślił - o reformie unijnej polityki rolnej będzie decydować Rada UE i Parlament Europejski. - To, że Komisja Europejska coś napisała, to wcale nie oznacza, że tak ma być - mówił Sawicki. Jego zdaniem, konieczna jest otwarta, publiczna debata na ten temat.

Jak poinformował, 7 listopada odbędzie się pierwsza publiczna debata w Parlamencie Europejskim z udziałem ministrów rolnictwa i eurodeputowanych; druga najprawdopodobniej w dniach 30 listopada - 1 grudnia z udziałem organizacji rolniczych.

- Chcę do tej debaty zaprosić jak największą liczbę reprezentantów europejskiej wsi, w tym także polskiej wsi. To, że będzie pakiet legislacyjny, to nie musi oznaczać, że my mamy ten pakiet wspierać, poprawiać, prostować. Bo może się okazać, że trzeba będzie przygotować własną propozycję reformy Wspólnej Polityki Rolnej - mówił Sawicki.

Podobał się artykuł? Podziel się!