Politycy dowodzili ponadto, że grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS w PE, nie jest przeciwko wyrównaniu dopłat dla rolników.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej europoseł i szef sztabu PO Jacek Protasiewicz skierował pytanie do polityków PiS dotyczące tego, jakie jest stanowisko tej partii w sprawie przyszłego budżetu UE. - Od prezesa Kaczyńskiego słyszymy „chcemy więcej pieniędzy”, ale jego frakcja w PE mówi: „żadnych więcej pieniędzy, mniej pieniędzy”, a europosłowie PiS, w tym tacy poważni jak Jacek Kurski czy Ryszard Czarnecki, głosują przeciwko zwiększeniu budżetu, czyli pieniędzy także dla Polski na kolejne 7 lat, aż do 2020 roku - powiedział Protasiewicz.

- Chciałbym powiedzieć, że to była niepełna informacja. Delegacja PiS z wyjątkiem dwóch posłów, którzy rzeczywiście się pomylili, głosowała za tym budżetem - powiedział we wtorek na późniejszej konferencji prasowej Poręba. Jak mówił, jest to udokumentowane w protokołach z głosowań.

Również prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o sprawę - wcześniej we wtorek podczas konferencji w Tursku - powiedział, że europarlamentarzyści PiS głosowali za tym, żeby odrzucić zasadę budżetu stałego, czyli niepowiększania budżetu.

Według niego, dwóch z nich, prof. Ryszard Legutko i Ryszard Czarnecki, pomyliło się. - Jeden (prof. Legutko) natychmiast to sprostował, czyli zmienił swój głos, co jest dopuszczalne w europarlamencie - poinformował szef PiS. Jak dodał, europoseł Czarnecki wysłał sprostowanie następnego dnia, bo wcześniej nie wiedział, że się pomylił. Prezes PiS powiedział, że nie wiadomo, jak głosował Jacek Kurski. - Cała reszta głosowała tak jak trzeba - podkreślił Kaczyński.

Poręba powiedział, że podczas czerwcowego głosowania nad raportem w PE dotyczącym reformy wspólnej polityki rolnej cała grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, wbrew temu co mówi PO, że EKR jest przeciwko wyrównaniu dopłat, opowiedziała się za wyrównaniem dopłat. - Cała grupa w tym głosowaniu, głosowała właśnie za takim rozwiązaniem - dodał Poręba, który też jest europosłem.