PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kalemba: Utrzymamy tempo modernizacji wsi

Kalemba: Utrzymamy tempo modernizacji wsi

Jak stwierdził dziś w sejmowej Komisji Rolnictwa minister Kalemba, środki z Polityki Spójności nie są wcale takie pewne – przekraczamy przecież progi dopuszczalnego zadłużenia.Minister Kalemba podziękował „za ważną i potrzebną decyzję”, którą przeprowadziła dziś sejmowa Komisja Rolnictwa w sprawie środków na WPR. Jak stwierdził, polemizując z wcześniejszymi wypowiedziami, uczestniczy w wielu spotkaniach z rolnikami.

Odnosząc się do uwag dotyczących budżetu stwierdził, że Polska ma największy budżet w UE. 23-24 proc. całego budżetu Polityki Spójności jest dla Polski. Mamy największy budżet dla PROW, na 6. miejscu jesteśmy natomiast, jeśli chodzi o płatności bezpośrednie. Na 5. miejscu jest Polska, jeśli chodzi o cały budżet unijny. Największych cięć w budżecie domagała się Wielka Brytania.

Przesunięcie środków z PROW na płatności daje korzyść większej liczbie gospodarstw, „to jest dobra decyzja” – stwierdził, domagając się unikania skrajnych określeń, co do manipulacji liczbami. W 2007 roku trzeba było stać z wnioskami pod agencją – przypomniał, podkreślając zalety informatyzacji ARiMR. Były środki na kredyty preferencyjne dla rolników – wyliczał sukcesy.

Stwierdził, że trzeba dotrzymać terminu i przesłać PROW do KE w ustalonym terminie, dlatego trzeba utrzymać wyznaczone 2 tygodnie na konsultacje. Terminy unijne wymusiły też takie jak było tempo procedowania zmian w płatnościach bezpośrednich. – Niepotrzebnie roztrząsany tę sprawę – podsumował. Domagał się większej odpowiedzialności za słowo i  polemizował z wypowiedzią przewodniczącego Gołębiowskiego, że „pieniądze nie idą do kieszeni rolnika”. Stwierdził, że z wypowiedzi przedstawicieli samorządu wynikają różne potrzeby różnych regionów. Podkreślił ograniczone środki, jeśli chodzi o programy rolnośrodowiskowe i wynikającą z tego konieczność degresywności. Domagał się od izb rolniczych całościowego programu podziału tych płatności. Biogazownie i OZE są analizowane wspólnie z Ministerstwem Gospodarki, interesy średnich przeciętnych gospodarstw są bronione.  Jak dodał, „przygląda się” doradztwu i środkom, jakie na nie trafią.

Jak stwierdził, każdy następny system podatkowy będzie gorszy od opartego na liczbie posiadanych hektarów. Jeśli chodzi o sposób wyliczania strat po klęskach, nie udało się uzyskać systemu opartego na szkodach polowych. Będą natomiast dopłaty do krów, owiec – zapewnił. Płatności UPO i zwierzęcych nie ma i nie będzie, ale te pieniądze nie uciekły. Taka sama liczba pieniędzy dotrze do rolników – zapewnił. Nie będzie modulacji, więc dotrą do rolników podobne środki. Trwają rozmowy ministra finansów z KE, bo przekraczamy próg zadłużenia i z Polityki Spójności pieniądze mogą być wstrzymane, to delikatna sprawa - sugerował.

Utrzymamy tempo modernizacji polskiej wsi, rolnictwa i infrastruktury wiejskiej – zapewnił. Jak dodał, nie zajmuje się przydzielaniem środków na regiony.

Za miesiąc zapowiedziano kolejne posiedzenie Komisji Rolnictwa w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (17)

 • z. 2014-02-07 08:58:18
  Jarki......ups ..nie wiem o czym mówisz , pewnie regionalne......u nas pewnie to jest tylko się inaczej nazywa...?..możesz przybliżyć...:)
  Otwarty laptop i od czasu do czasu oko na ekran.....a reszta musi iść.... odjechał towar raniutko jest ok. będzie trochę luzu.....do jutra...to nie znaczy, że nowy się nie szykuje...:). i jeszcze pod ręką zawsze jakaś ...kręcąca się wesoła ściera....pewnikiem to jest większym nałogiem niż magiczne okienko...zza okna słoneczko daje pozwolenie...stukaj stukaj sobie za chwilę nie będzie takich możliwości.....Inaczej wybrałam sianie....:) nie da się tam mikrogranulatu a nawóz leci 12 cm od rzędu dla mnie za daleko.......
 • jarki 2014-02-07 07:51:14
  A robi ktoś kiszki domowym sposobem ?
  Oczywiście wędzone ;)
 • z. 2014-02-07 07:05:38
  ......najpierw zakwas. 3łychy mąki żytniej do naczynia trochę wody (jak na naleśniki) i przez trzy dni stoi w cieple , każdego dnia dosypujesz łyżkę maki i ciut wody . Trzeciego dnia dosypujesz tyle mąki żeby ci wyszedł taki nie za twardy gnieciony klusek. Znowu do ciepełka jak podwoi objętość -masz zakwas.
  - albo do lodówki(może leżeć dość długo -ja wynoszę do zimnego pomieszczenia) albo do michy żeby zrobić już chlebek.
  W sumie to się robi samo bez stresu, Ciepło ale nie za ciepło przy dużym cieple czasem wystarczy 2 dni. Ma pachnieć kwasem chlebowy, jakby poszło coś nie tak (przy zimnie fermentację można zwalić-ale to bardzo rzadko) zaczynamy od nowa.
 • jarki 2014-02-06 22:23:49
  @ar jak się załapiesz na ministra to śrut Ci się przyda
  Zrób z d.py przetak kilku ...... obecnym
 • z. 2014-02-06 22:22:59
  ...teraz się nie wygłupiam....jeśli chcesz wiedzieć jak robię chlebek chętnie Ci napiszę...:)za każdym razem jest trochę inny zależy jakie składniki są pod ręka....:) ale baza jest taka sama
 • arszczecin 2014-02-06 21:58:35
  @z, nie ma mowy, chciałem na chleba i nie udostepniłaś. teraz to ... sama wiesz :P

  ale dobrze. bierzesz minimum 2 kilo srutu i wychodzisz na pole :P
 • z. 2014-02-06 21:42:14
  Ar...daj przepis na szynkę z dzika ......też zagłosuje :)
 • arszczecin 2014-02-06 21:34:21
  jak to czym. dziczyzną !!!!!
 • maciej 2014-02-06 21:31:16
  jak zaczniesz od sołtysa to na samym początku się zmarnujesz
  @Jarki czym Cię przekupił
 • arszczecin 2014-02-06 21:19:29
  o kuzwa szalejecie. ale może najpierw wystartuje na sołtysa co?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!