Powoli mija czas na składanie wniosków do ARiMR o dopłaty bezpośrednie. Od ośmiu lat cieszą się one najwyższą popularnością i są ikoną Wspólnej Polityki Rolnej.

Pierwsze wnioski przerażały chyba każdego rolnika, który musiał się zmierzyć z niezrozumiałymi skrótami i dziwnymi tabelkami. Z roku na rok, każdy z nas nabierał wprawy w wypełnianiu tabel i kreśleniu granic na mapkach. Od kilku lat gospodarstwa, które nie zmieniły struktury działek proces wypełniania wniosku sprowadzają niemalże tylko do podpisu. Wszystko to zawdzięczamy rozwijającemu się systemowi informatycznemu obsługującego płatności bezpośrednie. Gromadzi on wszelkie potrzebne informacje i składa je w spersonalizowany wydruk, który dostarczany jest już wczesną wiosną. Dzięki dobrym bazom danych oraz gromadzonych i przetwarzanych w nich danych o działkach rolnych wraz z sposobem ich użytkowania, ARiMR posiada coraz większą wiedzę na ten temat. Dane te wraz z innymi mogą być w różny sposób zestawiane i filtrowane w celu wyciągnięcia różnorakich informacji.

Wszystkie wzory druków wraz z instrukcjami znajdziesz na stronach ARiMR. Dostępna jest tam także dla osób zarejestrowanych możliwość wypełnienia wniosków o dopłaty w formie elektronicznej. System ten sprawdza jednocześnie poprawność wypełnienia danych co gwarantuje, iż złożony wniosek nie będzie zawierał błędów.

Każdy rolnik gromadzi wiele różnorakich informacji na temat pól i zasiewów. Od miejsca i sposobu przechowywania zależy ich przyszła użyteczność. Dane przechowywane w najdoskonalszym nośniku pamięci jakim jest mózg człowieka są dostępne na każde nasze przywołanie. Ich analiza i zestawienie odbywa się w błyskawiczny sposób, więc można by powiedzieć po co szukać innych rozwiązań. Mózg człowieka ma jeszcze jedną ważną zaletę, otóż potrafi klasyfikować informacje na ważne, mniej ważne i nieważne. Pozwala to nie zaśmiecać naszego mózgu mnóstwem błahych i pozornie nie przydatnych informacji. Nikt bowiem nie jest w stanie stwierdzić, jakich informacji będzie potrzebował za miesiąc, rok czy dziesięć lat. Dlatego też warto gromadzić wszelką informację o produkcji rolnej w taki sposób aby można było później ją przetworzyć i wykorzystać w celu poprawy lub optymalizacji produkcji.