PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

KE chce połączenia mleka w szkole i owoców w szkole

Komisja Europejska zaproponowała połączenie dwóch programów: mleka w szkole i owoców w szkole. W nowym, połączonym programie większy nacisk ma być położony na wymiar edukacyjny. Polska przoduje w wykorzystaniu środków UE na dystrybucję żywności w szkołach.Jak argumentuje KE, w kontekście spadającego spożycia wśród dzieci owoców, warzyw i mleka, celem połączonego programu jest skuteczniejsze zajęcie się problemem nieodpowiedniego odżywiania, a także wzmocnienie wymiaru edukacyjnego, by przyczynić się do zwalczania otyłości.

- Dzięki zaproponowanym dziś zmianom chcemy rozwinąć istniejące programy, by odwrócić trend spadku konsumpcji (owoców, warzyw i mleka) i zwiększyć świadomość dzieci w sprawie korzystnego wpływu tych produktów - oświadczył cytowany w czwartkowej informacji Komisji komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos. - Mam również nadzieję, że będzie to dobra okazja, by wzmocnić relację między społecznością rolników a dziećmi, ich rodzicami i nauczycielami, szczególnie w miastach - dodał.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej w Brukseli Ciolos, program w nowej odsłonie nie będzie polegać tylko na finansowaniu dystrybucji żywności, ale także na edukacji. - Pozwalamy szkołom utworzyć programy edukacyjne, np. wizyty na terenie firm (spożywczych), ogrodnictwo w szkole, naukę o zdrowych zwyczajach żywieniowych - powiedział komisarz. Jak zauważył, coraz więcej dzieci "nie wie nawet, skąd pochodzą owoce czy mleko".

Zdaniem KE, wspólne ramy organizacyjne i finansowe połączonych programów zmniejszą obciążenia organizacyjne władz krajowych, szkół i dostawców oraz uczynią je skuteczniejszymi. - Udział krajów członkowskich w programie będzie dobrowolny i będą one mogły wybrać, jakie produkty chcą dystrybuować - zastrzega Komisja.

Gdy nowy program zostanie zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę UE, będzie miał budżet 230 mln euro na rok szkolny: 150 mln euro na owoce i warzywa oraz 80 mln euro na mleko. Z tegorocznego budżetu na owoce i warzywa zostanie przeznaczone 122 mln euro, a na mleko - 75 mln euro.

Polska przoduje jeśli chodzi o wykorzystanie środków na program dystrybucji mleka; w roku szkolnym 2011/2012 przypadło nam ok. 9,5 mln euro. Jeśli chodzi o owoce, to na rok szkolny 2013/2014 przypadło nam 13,6 mln euro; najwięcej przydzielono Włochom - 20,5 mln euro

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • z. 2014-02-01 19:26:38
  Jasne.... do ręki a pewny jesteś kiedy przywiezione....
  ...... w poniedziałek myta marchewka i szczotkowana u producenta rol., we wtorek jedzie do firmy gdzie dzielą i pakują (jak zdążą) w środę. .... w czwartek, piątek przez pośrednika ...lądują w ciepłej świetlicy...wiesz co się robi wtedy z np.pokrojonej papryki, a nawet marchewki w cieniutkich plasterkach.....schnie , więdnie, gnije...huśtawka warunków....
 • xm 2014-02-01 18:52:17
  A po co szkole przechowalnia warzyw?? przeciez warzywa dostaja dzieci do reki co dzien!!!!!
 • z. 2014-02-01 18:31:42
  Z tymi porcjami szkolnymi bywa głupio i dziwnie. Ktoś od góry ustala jakie te warzywa i owoce. W ubiegłym roku na liście wymaganych warzyw była np. papryka. Papryka to jedno z najbardziej chemizacyjnych warzyw na dodatek stosunkowo szybko się psuje po rozkrojeniu, szkoły nie dysponują chłodniami i takie tam etc...bez pojęcia. Dopóki dzieciaki jedzą marchewki i jabłka ok...Ale badanie warzyw to jedno, a źródło z którego są kupowana to drugie...grunt żeby papiery były w porządku....a to już daleko idące nie w porządku.
 • SILVA 2014-02-01 17:32:32
  Sraczka gwarantowana.:-)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!