PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

KE szykuje mniejszy budżet na rolnictwo, ale chce dawać więcej małym

KE szykuje mniejszy budżet na rolnictwo, ale chce dawać więcej małym Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 29-04-2018 00:53

Tagi:

Komisja Europejska przygotowuje mniejszy budżet na Wspólną Politykę Rolną UE na lata 2021-2027, ale chce równiej dzielić środki, by w mniejszym stopniu korzystali z nich najwięksi farmerzy - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli.Choć projekty dotyczące reformy WPR mają być przedstawione na przełomie maja i czerwca, to już w przyszłym tygodniu przy okazji prezentacji propozycji wieloletniego budżetu UE zostaną przedstawione niektóre kluczowe aspekty odnoszące się do wsparcia dla rolników.

Praktycznie przesądzone jest, że nie obejdzie się bez cięć związanych z Brexitem, jednak do samego końca będzie się toczyła walka o to, jak głębokie one będą. W Brukseli słychać, że może się skończyć na kilku procentach, ale przedstawiciele KE na środowym spotkaniu z unijnymi ambasadorami przekonywali, by nie dawać wiary przeciekom, bo stałych liczb po prostu jeszcze nie ma.

Z informacji PAP ze źródeł w KE wynika, że liczby mają się pojawić w weekend, a w niedzielę odbędzie się poświęcone im spotkanie szefów gabinetów komisarzy.

Poza kluczową dla rolników sprawą wielkości budżetu projekt wieloletnich ram finansowych ma też mówić o limicie w dopłatach bezpośrednich. Portal Politico podał w czwartek, że miałby on wynosić 60 tys. euro. Rozmówcy PAP w Brukseli potwierdzili, że taka liczba pojawia się w dokumentach KE.

Taki zabieg - jeśli zgodzą się na niego państwa członkowskie UE - będzie oznaczał zmianę w proporcjach wydatkowania dopłat bezpośrednich. Obecnie bowiem 80 proc. unijnych środków idzie do 20 proc. rolników, którzy mają największe gospodarstwa. Ustalenie górnego limitu nie ma jednak w założeniu zmieniać koperty poszczególnych państw członkowskich. To, co zostanie w ten sposób zaoszczędzone, ma trafić do mniejszych rolników w tym samym kraju.

Władze Polski i kilku innych państw już wcześniej zdecydowały się wprowadzić ograniczenie maksymalnego wsparcia, jednak wynosi ono 150 tys. euro. Propozycja KE będzie miała mniejsze znaczenie dla naszego kraju, a większe dla Czech, wschodniej części Niemiec, Słowacji czy Rumunii, gdzie jest więcej bardzo dużych gospodarstw. Największe w całej UE ma ponad 60 tys. hektarów i znajduje się w Rumunii. W Polsce gospodarstwo ma średnio 10 hektarów, a na Czechach ponad 130 hektarów.

Według źródeł PAP Komisja Europejska nie zaproponuje, by państwa członkowskie mogły z krajowego budżetu dokładać się do dopłat bezpośrednich. Polska jako biedniejszy kraj w UE obawiała się takiego scenariusza, bo oznaczałoby to większą presję na krajowe finanse publiczne.

Nowa Wspólna Polityka Rolna ma przynieść zmiany także jeśli chodzi o tworzenie i wykorzystywanie rezerw. W obecnym systemie niewielki procent z dopłat powyżej 2 tys. euro był zabierany rolnikom i odkładany na wypadek kryzysów. Jednak ani KE, ani państwa członkowskie nie były chętne, by sięgać po te pieniądze, bo niewykorzystane środki wracały do rolników w danym państwie. W tej sytuacji źródłem awaryjnego zasilania były m.in. przychody z kar, np. za przekroczenie kwot mlecznych. Niewykluczone, że nowy system rezerwy będzie przewidywał zamrożenie środków na dłuższy okres, tak by nie wracały one po upływie danego roku do państw członkowskich.

Innym ruchem KE, który ma pomóc mniejszym rolnikom, ma być dodatkowa płatność dla mniejszych gospodarstw. W Polsce już teraz gospodarstwa liczące od 3 do 30 hektarów dostaną nieco większe środki. W Brukseli rozważa się wprowadzenie zwiększonych dopłat już od jednego hektara.

Reforma WPR może też zmienić definicję rolnika, aby była ona uzależniona od źródeł dochodów. Za "prawdziwego rolnika" (obecnie w prawodawstwie używa się określenia "aktywny rolnik") ma być uznana osoba, która większość swoich przychodów czerpie z rolnictwa. Dla osób, dla których jest to tylko dodatkowa działalność, kurek z unijnymi pieniędzmi mógłby zostać przykręcony.

Inne kwestie, które będą ważne w przyszłym tygodniu i w kolejnych tygodniach, to procent zazielenienia, czyli prowadzenia działalności korzystnej dla środowiska. Obecnie 30 proc. środków dla danego państwa w ramach WPR idzie na ten cel. Zieloni w PE chcieliby, by na cele związane z ochroną klimatu przeznaczanych było 50 proc. wszystkich wydatków z budżetu UE, nie tylko tych rolniczych. Nie zanosi się jednak na to, by KE spełniła tak daleko idący postulat.

Dla polskich władz i rolników ważna będzie też możliwość przenoszenia środków między I a II filarem WPR. Obecnie dzięki temu, że możliwa jest elastyczność do 25 proc. środków, rolnicy otrzymują większe płatności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (87)

 • POLSKA PRAWORZĄDNA ? 2018-05-04 11:33:19
  Parszywe komunistyczne gnidy,złodzieje, mamy nadziej iż zostaniecie usunięci całkowicie ze sfery publicznej, w związku z czym praworządność w kraju demokratycznym Polsce zacznie funkcjonować.Pozbędziemy się w bieżącym roku wyborczym oszustów samorządowców polityków, Natura 2000 wyłączając grunty linią inferencyjną co potwierdzają mapy zasadnicze pod mieszkalne nie tylko zmniejszyliście obszary chronione przyrody,okradliście właścicieli gruntów z dopłat należnych od osobliwej formy ochrony przyrody,zachowania ekosystemu w stanie naturalnym. Jeżeli prawdziwi prawicowi obywatele Was nie zlinczują, będziemy odpowiedzialni za dalsze łamanie prawa co może skutkować wznowieniem postępowania przed Komisją Europejską i uruchomieniem art. 7. Przepisy unijne stanowiące podstawę dla tworzenia sieci Natura 2000 zostały wprowadzone do polskiego prawodawstwa poprzez Ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U.z 2013 r.poz.627, z późn.zm.), czyniąc Naturę 2000 najmłodszą prawną formą ochrony przyrody w Polsce. Minister Środowiska przesłał do Komisji Europejskiej listę 454 nowych obszarów i 77 powiększeń obszarów już istniejących. Sieci rozszerzono do 823 obszarów obejmujących 11% powierzchni kraju.W przypadkach prawomocnych wyroków NSA w oparciu o ustawę z 2013roku poz.503 o ochronie gruntów rolnych i leśnych,należy niezwłocznie skorzystać ze Skargi Nadzwyczajnej co pokryje straty materialne w związku z Aferą gruntową Rządową podatników zamieszkujących dany obręb gminy,miast
  • ChełmianinN 2018-05-08 18:16:35
   Usunęli pełną listę stronę z datami decyzji, lecz prawda zawsze wyjdzie na jaw: „Prace nad zaprojektowaniem sieci Natura 2000 w Polsce w części dotyczącej specjalnych obszarów ochrony siedlisk na ... torfowisk wysokich z Polski wschodniej i zachodniej ” .Weremowice od strony nowego świętego przybytku w podstrefie specjalnej w Depultyczach Królewskich obręb Gminy Chełm, powiat chełmski to obszar torowisk Natura 2000, gdzie ulokowali swe aktywa najwięksi oszuści: Senator Józef Zając obiekty wraz z wyposażeniem za miliard sześćset z dofinasowaniem UE po przeciwnej stronie lotniska , działka obok 5ha zastępcy wójta Gminy Chełm Lucjana Piotrowskiego, sekretarza gminy Chełm byłego starosty Chełmskiego Pawła Ciechana, kolejna Agaty Fisz Prezydenta Miasta Chełma i wójta gminy Chełm Wiesława Kociuby, widać do czego najwięksi złodzieje, oszuści dla własnego zysku w najcięższego kalibru przestępstwa się posunęli .Kolejnym przykładem jest obręb Gminy Kamień 98% powierzani jest strefą specjalną ochrony obszarów Natura 2000, prawo UE dla Rządu RP to jak zużyty stary kondon, tyko pieniążki ze składek Państw członkowskich nie śmierdzą. Pamiętamy co debil Jarosław Kaczyński powiedział w Białystoku(podlaskie) 2015rok promując byłego marszałka woj.PiS na posła osła RP .
 • Jaśko to Fasola 2018-04-30 06:08:56
  @Jasko jak masz mało to sobie dobierz pola. Jesteś klaunem nie rolnikiem. Zajmij się swoim nędznym gospodarstwem a nie szukasz ratunku w przejęciu tych mniejszych. Traktory c 360 też Cię tak bolą że takim obrobi i ma większe plony niż Ty wielki rolnik na kredytowanym ciągniku co nie stać go na serwis ciągnika bo przeinwestowali nabrało się a teraz nie idzie? Biedny Jas Fasola uzależniony od dopłat biedaczek jeden bu Ha ha ha ha ha ha
 • Robert 2018-04-29 23:25:10
  Ojcowie krew przelewali za gospodarstwa ciężko pracowali a taki DUŻE ROLNIK ROWIJAJĄCY SIĘ PRZEJĄĆ CHCE O POMSTE DO NIEBA WOŁAĆ W GROBACH OJCOM SPOKOJU NIE DAĆ PRZEKLĘTY KAŻDY TAKI CO ŻEROWAĆ CHCE ŻE TAKIEGO POLSKA ZIEMIA NOSI
 • Obiektywny 2018-04-29 23:11:33
  @Jasko to jakiś podstawiony podszywasz dobrej zmiany. Ile Ci płacą za te błazenadę gimbusie? Tak samo jak chcą wykończyć małych hodowców i namawiają rolników do budowania na ich polu chlewni i tyrania dla nich. Teraz widać że środki unijne się kończą dopłaty też chcą zmniejszać a jedyną nadzieję Co duzi widzą w tym aby zabrać tym mniejszym by się jeszcze trochę uratować. Nikt nie jest głupi i dla tych dużych mniejsze dopłaty to tragedia bo tam idzie wszystko w tysiące złotych. Teraz będą wyciągać ręce po dopłaty tych małych w wmawiać im że im się one pomprostu nie naleza. A Jaśko to zwykły podłożony pajac bo nikt z wyższym wykształceniem nie pisze takich bzdur.
 • miglas 2018-04-29 22:55:08
  U już mu oddam te moja dopłatę niech sobie zabierze skoro od tego zależy jego byc albo nie. Ja sobie poradzę ale widzę że Jaśko ma problem i to duży skoro od dopłat od tych mniejszych zależy jego los. Dobrze że jest internet tutaj może być kimś a w życiu mameja i parodia rolnika. Jeszcze takiego nie spotkałem ale tutaj pewnie łatwiej wylać swoje żale nieudacznika zależnego od dopłat. Lepiej niech Farmer uprzedzi o tak ostrym artykule o zmniejszeniu dopłat to Jaśko się przygotuje i zrobi zapas pampersów. Wstyd Jaśko wstyd.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.168.65
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.