Według obecnej propozycji środki przeznaczone na rolnictwo zmniejszyły się o 25,1 mln euro: w tym wydatki związane z rynkiem oraz płatności bezpośrednie zmniejszono o 29,8 mln euro, zwiększono z kolei o 4,7 mln euro wydatki na międzynarodowe rybołówstwo i prawo morskie. Po redukcji środki na rolnictwo wyniosą 44,1 miliarda euro.

Sektor rolny odczuł już cięcia w tym miesiącu, gdyż zredukowano do zera refundacje wywozowe dla wołowiny i cielęciny (zobacz więcej: Zerowe refundacje wywozowe dla wołowiny).

Parlament Europejski będzie głosował nad propozycją budżetu 23 października w Strasburgu, a decyzja powinna zostać podjęta do końca 2012 roku. Jeśli nie - budżet będzie ustalany dla każdego miesiąca oddzielnie.

Brak szczegółów, w jaki sposób cięciaprzełożą się na kraje członkowskie UE. 

Cięcie budżetu na 2013 rok, czyli na ostatni rok obecnie trwającej perspektywy finansowej 2007-2013, może być niepokojące ze względu na rozmowy o planie finansowym i wydatkach na rolnictwo w latach 2014-2020. Dotychczas Komisja Europejska zakładała, że wydatki w kolejnych latach nowej perspektywy finansowej 2014-2020 pozostaną na poziomie z roku 2013 i będą jedynie waloryzowane o wskaźnik inflacji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!