PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kiedy uprawa staje się TUZ-em?

Kiedy uprawa staje się TUZ-em?

Autor: MP

Dodano: 23-02-2015 09:57

Tagi:

Uprawa pastewnych roślin zielnych bez płodozmianu na gruntach ornych w szóstym roku przeważnie staje się TUZ-em – wynika z wyjaśnień MRiRW.



- Czy po 5 latach uprawy mieszanki  traw z motylkowatymi drobnonasiennymi wieloletnimi na gruntach ornych jak przesieję na nowo, tzn. usunę darń i wsieję nową mieszankę to "wpadam" w TUZ czy dalej mam na kolejne 5 lat mieszankę traw – pyta czytelnik. - Pytanie to wynika z definicji TUZ, która mówi "Zgodnie z definicją określoną w art. 4 ust. 1 lit. h) rozporządzenia (UE) nr 1307/2013 trwałe użytki zielone są to grunty wykorzystywane do uprawy traw lub innych pastewnych roślin zielnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych), które nie były objęte płodozmianem danego gospodarstwa rolnego przez okres pięciu lat lub dłużej". Nadmienię tylko, że mam hodowlę i zmiana uprawy na inną pozbawi mnie możliwości wypasania zwierząt.

Poprosiliśmy MRiRW o wyjaśnienie tego problemu.

Jak informuje ministerstwo, „mając na względzie Wyrok Trybunału (druga izba) z dnia 2 października 2014 r. w sprawie C-471/13, definicję „trwałych użytków zielonych” należy interpretować w ten sposób, że obejmuje ona grunty rolne, które są aktualnie i od co najmniej pięciu lat wykorzystywane pod uprawę trawy lub innych pastewnych roślin zielnych, również wtedy, gdy grunty te były w tym okresie orane i obsiewane odmianą pastewnej rośliny zielnej inną niż uprawiana na nich poprzednio.

W związku z powyższym, w opisanym przypadku, gdy po 5 latach uprawy mieszanki traw z motylkowatymi drobnonasiennymi wieloletnimi na gruntach ornych (która może być już uznana za trwały użytek zielony), zostanie usunięta darń i wsiana nowa mieszanka, to taka uprawa nadal będzie traktowana jako trwały użytek zielony.

W odniesieniu do pytania dotyczącego sposobu weryfikacji „przejścia” uprawy traw i innych pastewnych roślin zielnych na gruntach ornych w trwały użytek zielony, w świetle obowiązków w zakresie zazielenienia, uprzejmie informuję, że rolnik we wniosku o przyznanie płatności ma obowiązek zadeklarowania wszystkich działek ewidencyjnych, na których znajdują się grunty rolne, będące w jego posiadaniu, także w przypadku, gdy działki te nie są deklarowane do jednolitej płatności obszarowej lub płatności związanych do powierzchni upraw lub płatności ONW, lub płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013), lub płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), lub płatności ekologicznej (PROW 2014-2020), lub pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013). Ponadto, trawę lub inne pastewne rośliny zielne uznaje się za uprawę do celów dywersyfikacji w gospodarstwach posiadających co najmniej 10 ha gruntów ornych.

We wniosku o przyznanie płatności rolnik deklaruje działki główne do jednolitej płatności obszarowej (grupa upraw JPO) oraz jako działki podrzędne: trwałe użytki zielone i „cenne” trwałe użytki zielone, w przypadku rolników posiadających takie obszary w swoim gospodarstwie (TUZ i TUZ C) oraz trawy na gruntach ornych. Takie działki „podrzędne” mogą mieć powierzchnię mniejszą niż 0,1 ha.

Należy jednocześnie podkreślić, że rolnicy, którzy ubiegali się o płatności bezpośrednie w roku 2014 otrzymają do dnia 15 marca 2015 r. wnioski spersonalizowane i załączniki graficzne oraz karty informacyjne zawierające w szczególności: maksymalny kwalifikowalny obszar, elementy proekologiczne zarejestrowane w systemie LPiS oraz powierzchnię trwałych użytków zielonych i powierzchnię wyznaczonych trwałych użytków zielonych cennych przyrodniczo. Ponadto, od roku 2015 na materiale graficznym zostały przedstawione tzw. elementy EFA możliwe do zidentyfikowania w systemie LPIS, zasięgi trwałych użytków zielonych oraz trwałych użytków zielonych cennych przyrodniczo.

W związku z powyższym, w przypadku, gdy rolnik deklaruje przez 5 lat z rzędu na tej samej działce ewidencyjnej trawę lub inne pastewne rośliny zielne albo trawy na gruntach ornych (rolnik ma obowiązek wykazywania traw na gruntach ornych nawet, jeżeli jest zwolniony z obowiązku dywersyfikacji upraw), wówczas w szóstym roku uprawa taka zostanie uznana za trwały użytek zielony.

Należy jednocześnie zauważyć, że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej  grunt ugorowany obsiewany pastewnymi roślinami zielnymi przez 5 lat, w szóstym roku staje się trwałym użytkiem zielonym. Od tej zasady są dwa wyjątki. Pierwszy ma miejsce wówczas, gdy grunt ten jest przez te wszystkie lata nieprzerwanie deklarowany jako obszar proekologiczny (EFA) – wówczas pozostaje EFA w szóstym i kolejnych latach. Drugi wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy grunt jest ugorowany (w tym odłogowany) na podstawie zobowiązań rolnośrodowiskowych lub rolno-środowiskowo-klimatycznych – pozostaje on gruntem ornym, tak jak stanowi o tym art. 4 ust. 1 lit. f rozporządzenia nr 1307/2013.”

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

  • Maciej 2015-07-10 17:43:12
    Mając ziemię zakwalifikowaną jako TUZ wartościowy pod względem środowiskowym, można wydzielić geodezyjnie część i dla tej części zrezygnować z dopłat wszelakich?
    I następnie czy można np. orać tam sobie albo zmienić kwalifikację gruntu?
  • etyk 2015-02-24 03:30:04
    oto krok po kroku stajemy sie niewolnikami zaciesnia sie swobode wyboru nie mozesz kierowac sie wlasnym interesem i ekonomia z twojego punktu widzenia -to jest perfidnie przygotowny plan wywlaszczania polakow poprzez narzucanie norm dopłaty unijne już nam bokiem wyłaża a bedzie jeszcze gorżej
  • baca56 2015-02-23 18:21:41
    @lawa
    Już tłumaczę: 30 lat temu kupiłem grunt rolny. Jako właściciel mogłem na nim sadzić ziemniaki, siać kukurydzę albo owies, albo trawy. I miałem prawo kierować się przy tym własnym interesem, siać w marcu albo w maju, kosić trawę w takich terminach jak mi pasowało, wypasać, nawozić. Mogłem 10 lat mieć łąkę i paść na niej krowy, a jak spodziewałem się dobrej ceny za kaszę, mogłem ją zaorać pod grykę.
    Teraz ten grunt ogłoszono "cennym siedliskiem" - nie tylko nie wolno mi go zaorać, ale nawet podsiać np. koniczyną, nie wolno mi go włókować po 31 marca, ograniczone są terminy koszenia i wypasu, nawożenie a także obsada zwierząt - bo mam obowiązek ochraniać siedlisko.. Ograniczono prawo do władania moją własnością. Możliwe do osiągnięcia dochody są wyraźnie niższe, zatem wartość gruntu spadła.
    Dotychczas na cennych siedliskach można było dobrowolnie na 5 lat zgłosić program rolnośrodowiskowy - ARiMR przedstawiał ofertę "za takie a takie ograniczenia płacimy tyle i tyle ekstra z tytułu utraty dochodów" - a właściciel decydował czy "wchodzi w to" bo mu się opłaci, czy też np. rekompensata jest za mała i nie wchodzi. Teraz dobrowolność zostaje zastąpiona przymusem, a w dalszej kolejności będzie redukcja dopłat z tego tytułu, bo skoro jest przymus - to po co jeszcze chłopu płacić?
    Słowo "działka" niekoniecznie oznacza "pracowniczy ogród działkowy" - jest też "działka rolna" czy "działka ewidencyjna" i inne "działki" - zależy jakie kto ma skojarzenia :)
    @paweł - a tak konkretnie to o co Ci chodzi w tym wpisie? Ty w ogóle rozumiesz o czym tu mowa?
  • rolnik6666 2015-02-23 17:47:16
    paweł-właśnie ze zmusza do brania dopłat stworzono taki system ze ceny sa tak niskie ze jedyny dochód z gospodarstwa to jest ta dopłata to jest tak samo jak kasjerka w markecie pracuje za 800 zł na miesiąc a jak jej obnizą na 600 to i tak do roboty przyjdzie bo wie ze innej alternatywy nie ma bo biedronka to jedyny pracodawca w gminie a u nas to i może w województwie
  • lawa 2015-02-23 17:07:22
    @baca wytłumacz mi jak może być ograniczone prawo własności.Piszesz wartość działki spadnie,to jesteś działkowiczem czy rolnikiem?
  • miszczunio 2015-02-23 16:15:27
    Skoro nikt nas nie zmusza to po co one są? Niech zniosą dopłaty, dotacje i wówczas maszyny, itp.będą miały normalne ceny i rolnik będzie żyć na przyzwoitym poziomie, a miastowi niech wówczas odczują co znaczą dopłaty dla rolnika i jak to rolnik się wzbogaca...
  • pawel 2015-02-23 13:11:57
    do @baca56 - nikt nie zmusza do brania dopłat , a że nie ma nic za darmo to są wymagania.
  • baca56 2015-02-23 13:02:30
    Uwaga na portfel!!!
    Uznanie działki za TUZ skutkuje tym, że ARiMR może ZAKAZAĆ ZMIANY SPOSOBU UŻYTKOWANIA, czyli nie będzie można np. zaorać i zasiać owsa. To istotne ograniczenie PRAWA WŁASNOŚCI. Jeszcze gorzej jest z "powierzchniami wyznaczonych trwałych użytków zielonych cennych przyrodniczo". Tu nie tylko nie wolno zaorać, ale nie wolno np. podsiewać, kosić czy spasać kiedy się zechce, intensyfikować produkcji. Dotychczas udział w programach rolnośrodowiskowych był DOBROWOLNY, teraz wychodzi na to, że PRZYMUSOWY. Więc zapewne przestaną za to płacić, a restrykcje pozostaną - prawo własności będzie w powazny sposób ograniczone, wartość działki spadnie. Bez odszkodowania czy innej rekompensaty.
    Tą sprawę zdecydowanie powinien zbadać Trybunał Konstytucyjny.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.86.28
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!