Na tegoroczne dopłaty jest ok. 3,5 mld euro.

W środę większość biur powiatowych ARiMR będzie otwarta do godz. 22, by umożliwić dostarczenie dokumentów tym, którzy zostawili to na ostatnią chwilę. Agencja spodziewa się, że w tym roku będzie tyle wniosków, co w ubiegłym, czyli ok. 1 mln 360 tys. - powiedział PAP Paweł Wojcieszak z Departamentu Komunikacji Społecznej Agencji.

Kto nie zdąży złożyć wniosku o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich, wsparcia ONW i płatności rolnośrodowiskowych do końca dnia, może to jeszcze zrobić do 10 czerwca, ale za każdy dzień zwłoki dopłata będzie obniżona o 1 proc. ARiMR przypomina, że do złożonego już wniosku, bez żadnych sankcji finansowych, do końca maja można wprowadzać zmiany.

W tym roku nie ma zmian w zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich.

Od początku naboru, czyli od 15 marca do ARiMR zostało złożonych 1,19 mln wniosków o dopłaty bezpośrednie, ponad 642 tys. wniosków o dopłaty z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach (tzw. ONW). Ponad 18,9 tys. rolników złożyło nowe wnioski o wsparcie z "programu rolnośrodowiskowego", a 80 tys. rolników ubiega się o przyznanie pieniędzy na dalszą realizację swoich programów.

Agencja kończy wypłacanie dopłat bezpośrednich za 2012 r. Wnioski o te dopłaty złożyło ok. 1,36 miliona rolników. Od rozpoczęcia realizacji dopłat bezpośrednich za 2012 r. (czyli od 3 grudnia ub.r.) ARiMR wypłaciła blisko 13,1 mld zł blisko 1,33 mln rolnikom.

Dopłata za 2012 r. dla rolników uprawiających zboża wynosiła ok. 945 zł za hektar. Jaka będzie w tym roku, zależy od kursu przeliczeniowego euro/złoty. Zostanie on ogłoszony pod koniec września przez Europejski Bank Centralny.

Podobał się artykuł? Podziel się!