Przedsiębiorcy złożyli w całym kraju 813 wniosków, w których starają się o pomoc na łączną kwotę 1 mld 610 mln zł. Złożone wnioski wyczerpują w ponad 140 procentach limit środków przewidzianych na to działanie w 2008 r. Agencja przyjmowała wnioski od 23 kwietnia.

Na działanie "zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" Agencja przeznaczyła w tym roku 1,15 mld zł.

Najwięcej wniosków o dofinansowanie inwestycji w przetwórstwie przyjęły oddziały ARiMR: w Wielkopolsce - 157, na Mazowszu - 92, w lubelskim - 91 oraz woj. kujawsko-pomorskim - 72.

Według Wojcieszaka, przedsiębiorca stara się przeciętnie o prawie 2 mln zł pomocy. O najwyższe dofinansowanie ubiegają się osoby z woj. dolnośląskiego - ponad 4,58 mln zł (na jeden złożony wniosek), zachodniopomorskiego - 2,41 mln zł, podlaskiego - 2,37 mln zł oraz lubuskiego - 2,25 mln zł. O najniższe wsparcie starają się przedsiębiorcy z woj. świętokrzyskiego - średnio 1,3 mln zł na wniosek.

O pomoc finansową mogli ubiegać się przedsiębiorcy zajmujący się przetwórstwem lub handlem hurtowym produktami rolnymi. Z funduszy unijnych może być refundowanych od 25 do 50 proc. poniesionych kosztów. Najwięcej pieniędzy będą mogły uzyskać firmy, które będą miały zawarte wieloletnie umowy z grupami producenckimi.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!