"W tegorocznym budżecie mamy ok. 3 mld zł na akcję kredytową. Zgodnie z rozporządzeniem oprocentowanie wynosi 3 proc. w skali roku. Mamy ostatni rok kredytów preferencyjnych. Powinny być one przyspieszone od kwietnia, aby maksymalnie je wykorzystać na zakup gruntów" - powiedział Kalemba.

Podkreślił, że przed kilkoma laty, po trudnych negocjacjach, Rada Europejska zdecydowała o funkcjonowaniu kredytów preferencyjnych jeszcze w 2013 r., ale nie dłużej.

"Natomiast Komisja Europejska wszczęła spór między organami Unii, czyli Komisją a Radą. Komisja zaskarżyła Radę - to też ma miejsce - o niezgodność tej decyzji Rady. Toczy się spór przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Przewidujemy, że wyrok będzie gdzieś w czerwcu lub lipcu. Ja nie wiem, jaki będzie wyrok. Dlatego mówię, jak będą kredyty uruchomione, jeśli ktoś chce zakupić grunty i będzie miał możliwość, to niech maksymalnie przyspiesza. Nie wezmę odpowiedzialności, jaki będzie wyrok ETS" - powiedział minister rolnictwa.

Kalemba zaznaczył, że pomimo trudnej sytuacji, udało się w budżecie na 2013 r. zapewnić 52,3 mln zł na rolnictwo, rynki rolne, wieść, KURS. Jest to wzrost o ok. 3 mld zł w porównaniu z zeszłym rokiem.

Minister podkreślił również, że "sektor rolno-spożywczy dla Polski jest kluczowy i trzeba na nim budować przyszłość gospodarki". "Mówię też o tym na Radzie Ministrów, że przy tych kłopotach, przy spowolnieniu gospodarki, to ten sektor może stabilizować sytuację i dawać impulsy do rozwoju. Jestem o tym doskonale przekonany" - mówił.

W spotkaniu z ministrem Kalembą w Przysieku k. Torunia wzięło udział około 200 rolników z regionu kujawsko-pomorskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!