PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kto doradzi, jak wypełnić wniosek o dopłaty?

Kto doradzi, jak wypełnić wniosek o dopłaty?

W Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie trwają szkolenia doradców, którzy mają pomagać rolnikom w wypełnieniu wniosków o dopłaty – informuje Ministerstwo Rolnictwa. Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich podnosi, że uregulowanie wpisu na listę doradców rolnych, doradców rolnośrodowiskowych, ekspertów przyrodniczych oraz doradców leśnych powinno nastąpić na poziomie ustawy, a nie rozporządzenia ministra.A czas nagli, przyjmowanie wniosków o dopłaty trwa już od 15 marca, tymczasem do 24 marca przeszkolono raptem 392 osoby, a – jak poinformowano - do połowy kwietnia Centrum Doradztwa Rolniczego planuje przeprowadzić szkolenia z tego zakresu jeszcze dla około 300 osób, głównie z prywatnych podmiotów doradczych. Uczestnicy już przeprowadzonych szkoleń prowadzą obecnie szkolenia z tego zakresu dla pozostałych zainteresowanych pracowników w trakcie tzw. szkoleń kaskadowych. W szkoleniach kaskadowych bierze udział od 70 do 300 osób.

Szkolenie kończy egzamin, którego pozytywny wynik upoważnia do wpisania na listę doradców, którzy uzyskają dostęp do aplikacji ,,e-Wniosek” Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z funkcjonalnością umożliwiającą wypełnienie wniosków o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego i płatności obszarowych PROW 2014 - 2020 lub innych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o te płatności – informuje Ministerstwo Rolnictwa.

Jak dotąd pozytywnie przeszły egzamin 404 osoby. Obecnie prowadzona jest druga edycja egzaminu, do której przystąpiło 540 osób.

Jak z tego wynika, MRiRW nie posłuchało Rzecznika Praw Obywatelskich, który podnosił w swoim wystąpieniu niekonstytucyjność uregulowania wpisu na listy doradców. Obecnie określa to rozporządzenie ministra, a – zdaniem RPO – powinna ustawa.

Z pewnością upoważnienie ustawowe nie stanowiło delegacji ustawowej dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do określenia w rozporządzeniu zasad, trybu i warunków, jakie należy spełnić, aby zostać wpisanym na listy: doradców rolnych, doradców rolnośrodowiskowych, ekspertów przyrodniczych oraz doradców leśnych – twierdził RPO.  Zdaniem Rzecznika materia ta powinna zostać uregulowana na poziomie ustawowym - jak pisaliśmy rok temu.

Czy Rzecznik Praw Obywatelskich podtrzymuje swoje zdanie na ten temat? – zapytaliśmy.

RPO wyjaśnia:

„W dniu 25 lutego 2015 r. Rzecznik Praw Obywatelskich (numer sprawy - VII.711.3.2015) ponownie wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie potrzeby zainicjowania zmiany rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 maja 2008 r. w sprawie szkoleń dla podmiotów, których dotyczą działania objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, oraz doradzenia odnośnie do sporządzania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pomocy finansowej, w celu dostosowania go do standardów konstytucyjnych zwłaszcza przy uwzględnieniu nowego okresu programowania. W dniu 14 marca 2014 r. do Rzecznika wpłynęła odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tej sprawie, w której Minister nie uwzględnił co prawda zarzutu Rzecznika Praw Obywatelskich o przekroczeniu upoważnienia ustawowego. Niemniej jednak Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w piśmie z dnia 14 marca 2014 r. wskazał, że sugestia Rzecznika Praw Obywatelskich, o uregulowaniu wpisu na listę doradców rolnych, doradców rolnośrodowiskowych, ekspertów przyrodniczych oraz doradców leśnych na poziomie ustawy w myśl art. 65 Konstytucji RP, zostanie wzięta pod rozwagę przy tworzeniu nowych przepisów regulujących PROW na lata 2014 - 2020 (kopia odpowiedzi MRiRW z dnia 14 marca 2014 r. w załączeniu). Sprawa jest monitorowana przez Rzecznika Prawa Obywatelskich.” 

Jak z tego wynika, minister nie dopatrzył się potrzeby zmiany podejścia do tematu. 

Ostatnio zapowiedział dyżury w oddziałach ARiMR pracowników ODR. Przed tygodniem zapytaliśmy w MRiRW i ARiMR, kiedy będą w oddziałach ARiMR dyżurowali pracownicy ODR-ów? Jak będzie sfinansowana ta pomoc? Jaką pomoc będą świadczyć rolnikom? Czy będzie to odpłatne? Kto przyjmie odpowiedzialność za tak wypełnione wnioski, np. czy w przypadku błędu pracownik ODR jest odpowiedzialny finansowo (w ramach ubezpieczenia chociażby)?

Na odpowiedź czekamy.

Zapowiedziano przedłużenie o miesiąc terminu składania wniosków o tegoroczne dopłaty bezpośrednie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • siwek 2015-04-01 15:07:18
  wysłałem pocztą wniosek tydzień wczoraj minął i cisza
 • arszczecin 2015-04-01 14:46:32
  Chwilę. Odebrałem na drugi dzień.
  Plusem kolorowe ortofoto. Minusem obsługa. Taka typowo ministrialna ;)
 • siwek 2015-04-01 13:44:23
  A ile się czeka na login i hasło z ARiMR?
 • z.. 2015-03-31 20:17:37
  felek... z tą nie zgłoszoną stale mnie wzywają ja z uporem maniak wpisuję a oni z uporem maniaka mi ją wywalają bo jak jej nie ma to jej nie ma ...ona jednak ciągle u mnie jest od 100lat....na zasadzie nie bo nie.....
  W starych wnioskach też wpisywałam glebę nie zgłoszoną do dopłat (wyrzucali mi ją) ...niestety obszar Polski przed wejściem do unii miał inną powierzchnię.....
 • Lisek82 2015-03-31 19:56:45
  Ciekawe co powie ministerstwo na sytuację, że prywatne firmy doradcze będą też chciały aby im udostępnić pomieszczenie.Przecież ODR za wypełnianie będą brać normalnie kasę...
 • felek 2015-03-31 16:21:08
  oto tekst jednej z firm której pracownik włąnie jest na szkoleniu w Brwinowie:
  W chwili obecnej nasz pracownik jest na szkoleniu na Certyfikat
  elektronicznego wypełniania wniosków. Otrzymaliśmy informację, iż w
  kolumnie Powierzchni niezgłoszonych należy podawać tylko i wyłącznie
  niezgłoszoną
  powierzchnię ORNĄ. Na pytanie gdzie wpisać hektar powierzchni rolnej nie
  będącej orną, którą rolnik nie chce zgłosić (nie chce bo nie chce,
  bo ma taką "zachciewajkę") szkolący poinformował, iż nie
  należy jej ujmować w
  powierzchni kwalifikowanej.
  Wiemy, że nie jest to pytanie do Państwa, ale czy ktoś jest w stanie
  odpowiedzieć, gdzie można znaleźć pełną, rzetelną i wyczerpującą
  informację co i gdzie wpisać, żeby program mógł przeprowadzić
  jakąkolwiek kontrolę.

  P.s. 1. Jak się ma powyższa informacja, do informacji ARiMR, że w tym
  roku należy potwierdzić (skorygować) powierzchnię kwalifikowaną i co
  się będzie działo, jeżeli rolnik poda w tym roku powierzchnię bez 1
  hektara ziemi rolnej
  (niebędącej orną) (bo np. planował coś na tym obszarze), ale z planów
  nic się nie spełniło i w następnym roku mimo wszystko zechce dodać ten
  1 ha do powierzchni kwalifikowanej.

  P.s. 2. Jeżeli jest to prawda, jesteśmy ciekawi co z wnioskami
  złożonymi do tej pory do ARiMR.

  Panie minstrze chyba byle do jesieni i Pana mam ndzejze ze za taki porządek porzegnamy w końcu., Toż to włosy się jeżą od niekompetencji!
 • jon 2015-03-31 16:16:16
  buuchchcha ODRu pomobgą wypełniać wnioski! z ich komptenchani to się odważą może w czerwcu. A podmioty prywatne jak zawsze są pomijanie w tym wszytkim choć najbradzej komptentne bo pracują w nich najlepsze osoby które dawno opuściły szeregi ODRu a Pan minister udaje ze jest ianczej. Noto Pan minister mam nadzeję że dostanie za to wypłatę jesienią i jego partia otrzyma 4,5 % popracia. A to było by najwiekszym zbawieniam dla polskiego rolnictwa.
 • CDR-owiec 2015-03-30 23:56:50
  Nie liczył bym na podniesienie kompetencji doradców po szkoleniach z e-wniosków w CDR w Poznaniu. Poziom tych szkoleń jest żenujący, prowadzący czytają prezentacje, ich wiedza nie wykracza poza te prezentacje, prezentacje są nie aktualne, nie poprawione do obowiązujących przepisów, prowadzący nie potrafią odpowiedzieć na jakiekolwiek praktyczne pytania wykraczające poza prezentacje. Szkoda czasu i pieniędzy na te szkolenia.
 • z.. 2015-03-30 22:25:01
  Żeby było wiadomo co i jak muszą być przepisy wykonawcze, procedury, co i jak będą sprawdzać, dopóki ich nie ma nie wiadomo czy wnioski są dobrze wypełnione. Ten przesunięty termin składania wniosków to nie ukłon w stronę rolników ...to brak procedur. Broszur i wytyczne jakie do nas dotarły, ew. jakie dodatkowo ściągniemy ze strony agencji (dużo lepsze) ...to wskazówki dla rolników..a to nie to samo co procedury dla agencji, tego nie ma.....na razie....
  Dobra praktyka rolnicza np. strefy buforowe np przy ciekach wodnych....oni nie maja pojęcia o czym mowa.....aleja ....starodrzew który przylega do sadu nie jest proekologiczny....ten program to jest kpina..za rowem, przed rowem...a sąsiad liczy drzewa które rosną w...... pasie drogowym, bo pół drogi uprawia....(niech sobie liczy bo jemu ciągle mało życzę mu szczęścia)... pokazuje to głupotę i pomysły....oczywiście wylęgło się to w pustych łbach biuromanów. Biuromani na prowincji jeszcze nie skumali co autorzy ze stolicy mieli na myśli, pewnie dlatego, że są bardziej racjonalni.
 • Rolnik z Wlkp 2015-03-30 21:54:17
  Kpina minister zachęca do składania wniosków a ARiMR niema pojęcia jak je wypełnić, ODR też nic nie wie jakby pan mógł jeszcze troche poczekać bo my tego nie wiemy i dopiero się uczymy- usłyszałem dzisiaj w ARiMR a to już 2 tygodnie jak agencja wnioski przyjmuje!!! I gdzie jest pan minister???
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!