PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Które pakiety starego PROW wymagają kontynuowania?

Które pakiety starego PROW wymagają kontynuowania?

Prawie wszystkie pakiety działania Program rolnośrodowiskowy PROW na lata 2007-2013 trzeba będzie kontynuować.Jako „dziwną i utajnioną” potraktował nasz czytelnik informację podaną na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa, z której wynika,  że kontynuacji będą wymagać programy rolnośrodowiskowe, rozpoczęte w starym PROW – z wyjątkiem dwóch.

Przypomnijmy, że o sprawę kontynuacji tych programów pytaliśmy już w ARiMR wielokrotnie – zapowiadano informację po zakończeniu trwających prac, polegających na porównaniu warunków w programach przewidzianych w starym i nowym PROW.

Teraz ministerstwo „uprzejmie poinformowało”, że dwa pakiety: Ochrona gleb i wód oraz Strefy buforowe zostały na tyle zmienione, że nie będzie wymagana ich kontynuacja. Pozostałe tej kontynuacji wymagają: „1. Rolnictwo zrównoważone, 2. Rolnictwo ekologiczne, 3. Ekstensywne trwałe użytki zielone, 4. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000, 5. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000, 6. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie oraz 7. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie wymogi w ramach tych pakietów wykraczają ponad wymogi podstawowe ustanowione dla nowego okresu programowania i dlatego pakiety te nie wymagają dostosowania do nowych ram prawnych, co oznacza, że beneficjenci są zobowiązani do kontynuowania podjętego zobowiązania” – głosi „uprzejma informacja” na stronie internetowej MRiRW.

Inaczej wygląda sytuacja w dwóch pakietach: „8. Ochrona gleb i wód – zmieni się kształt i brzmienie wymogów (które będą analogiczne jak wymogi dla tego pakietu w ramach PROW 2014-2020) i 9. Strefy buforowe – zostanie zweryfikowana stawka płatności. Oznacza to, że jeśli rolnik nie będzie akceptował dostosowania do nowych ram prawnych będzie mógł zakończyć podjęte zobowiązanie, nawet pomimo tego, że zobowiązanie było realizowane krócej niż 5 lat. Wówczas zwrot pobranych płatności nie będzie wymagany w stosunku do okresu, w którym zobowiązanie było realizowane.”

- To dziwna, utajniona informacja – mówi nasz czytelnik. – Dwa lata temu z ARiMR otrzymałem informację, że jeżeli będą nowe programy, to stare będą zakończone. Byłem przekonany, że stare programy rolnośrodowiskowe zakończą się z przyszłym rokiem. Co to znaczy,  że stare wymogi wykraczają ponad obowiązujące w nowym okresie programowania? A co z płatnościami? Jeżeli stare zasady spełniają też nowe wymogi, są z nimi zgodne, to powinno to dotyczyć także płatności. A jeśli tak, to wówczas mnie też obowiązują stare zasady finansowe, a nie obecna degresywność - na podstawie starych zobowiązań płatności są wyższe i nie obowiązuje degresywność.

Czytelnik dziwi się, że informację z trudem sam wyszukał na stronie MRiRW, a żadnych wyjaśnień nie otrzymał z ARiMR.  MRiRW zamieściło tę wiadomość w dziale o starym PROW. Dla ułatwienia?

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, niełatwo dotrzeć do wyjaśnień dotyczących w końcu wielu rolników. Co więcej, w kolejnych komunikatach na ten temat ministerstwo powołuje się na swoje wcześniejsze doniesienia z konkretnych dat – a żadna z zamieszczonych informacji nie jest datowana. Niełatwo zatem znaleźć potrzebne informacje.

A trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że różne będą warunki rolników, którzy zadeklarują realizację programu rolnośrodowiskowego jako praktykę równoważną do jednej z praktyk zazielenienia tj. dywersyfikacji upraw – co skomplikuje jeszcze sytuację. No i to, że tak naprawdę wszystko to, co dotyczy WPR w przyszłym roku czeka jeszcze na akceptację Komisji Europejskiej.

Trudno w tym stanie rzeczy planować gospodarowanie w przyszłym roku.

Wątpliwości naszego czytelnika przekazujemy do MRiRW z prośbą o zajęcie stanowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • nika 2014-09-24 00:16:39
  @normal - znaczy się my zwykli rolnicy mamy nie występować o takie płatności skoro są a zostawiać je dla cwaniaków z wiejskiej, szefów firm którzy kupowali grunta wypoczynkowe, handlarzy nieruchomościami i wielu innych cwaniaków?
  Nie my stanowimy prawo ale cholera powinniśmy korzystać z tego co da się wyrwać.
  Dla mnie też całe te dopłaty to cyrk.

  @AdamA - dobre pytanie - też ciekaw tego jestem.
 • AdamA 2014-09-23 22:20:08
  czy jeżeli rolnictwo zrównoważone jest uznawane jako równoważne do zazielenienia, to oznacza że nie dostane płatność za zazielenienie (74 euro) tylko w zamian 360 zł z programu rolnośrodowiskowego? Czy może dostane to i to?
 • rolnik 2014-09-23 21:17:57
  my się kłócimy a zostaliśmy kolejny raz wykolegowani Niemcy dostaną 190 Eur/ha JPO, 87 Eur/ha za greening, 50Eur/ha do pierwszych 46 hektarów i 44 Eur dla młodego rolnika do 90 ha. Razem 367 Eur/ha czyli 150% tego co my. Jak tu konkurować. Kto nas sprzedał? Dlaczego nikt się nie buntuje?
 • normal 2014-09-23 20:56:34
  Nika, nie oszukujmy się, pół Polski stoi w łąkach na których jest tyle ptasząt różnego rodzaju, że wystarczyłoby dla całej Europy, ściema to jak złoto. Poinformowani nakupili w dobrym momencie dużo nieużytków i teraz udają Greków, koszone jest dla sztuki i jedyny plus jest taki, że ktoś to trzyma w zielonym ugorze.
  Druga grupa kolesi to trawy w 2.1/2.2, z którymi jest dokładnie jak powyżej.
  W nowym prowie degresywności nie biorą się z sufitu i dla parków narodowych nie występują, natomiast dla natury jest 50+, a poza naturą 10+
 • nika 2014-09-23 18:18:42
  a masz coś przeciwko temu aby ludzie mający niewyorywalne łąki na obszarze n2000 i parku krajobrazowego nie mogli mieć z tego kasy? Oprócz 2 takich łąk (mniej niż 10%pow gospodarstwa) resztę mam pod zbożami/rzepakiem (całość na sprzedaż). Zwierząt już trzymać nie chcę.

  Oddać sąsiadowi taką łąkę mogę ale w zamian za g.orny (2:1 żeby nie był stratny) a jedyni którzy by to wzięli to najchętniej za darmo a ornego mają tyle aby zboża dla zwierzątek było.
 • normal 2014-09-23 16:49:40
  to są jaja, widać ludziom z warszawki zależy na zarobieniu jeszcze kasy na ptakach i trawach z motylkami...
 • nika 2014-09-23 16:26:37
  czyli pakiet 5. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000 będzie normalnie kontynuowany? Nic nie trzeba zmieniać po prostu robić to co jest w rejestrze działalności R-S?
  Wnioski o płatność RS będą takie same? No i co z wysokością płatności? Będzie bez zmian?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!