PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kujawsko-pomorskie: Pierwsze umowy w ramach PROW 2014-2020 podpisane

Kujawsko-pomorskie: Pierwsze umowy w ramach PROW 2014-2020 podpisane Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 24-05-2017 11:01

Tagi:

W środę w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisano pierwszych 15 umów w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Umowy dotyczą głównie działalności gospodarczej, budowy infrastruktury rekreacyjnej i kulturalnej.Środki zostały rozdysponowane nie przez władze województwa, a lokalne grupy działania. Pieniądze trafią do małych miast oraz wsi w województwie kujawsko-pomorskim.

- Trzeba podkreślić, że jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które w takiej skali zdecydowało się zastosować mechanizm rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność - tak na wsi, jak i w miastach. Dość powiedzieć, że w całej perspektywie finansowania unijnego na lata 2014-2020 przeznaczyliśmy pół miliarda zł do dyspozycji lokalnych grup działania, z łącznej puli 2 miliardów. To bardzo dużo - podkreślił w środę marszałek województwa Piotr Całbecki.

Lokalne grupy działania są stowarzyszeniami, w ramach których działają mieszkańcy, organizacje pozarządowe, ale również samorządy. Razem z samorządem wojewódzkim mają one wdrażać instrumenty finansowane ze środków z UE "Rozwój lokalny kierowany przez społeczność". Środki, którymi dysponują, pochodzą z PROW, a także Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz PO Rybactwo i Morze.

Kwota wsparcia w ramach pierwszych 15 umów podpisanych w Toruniu wyniosła ok. 2,1 mln zł. Z tych środków wybudowane zostaną m.in. świetlice wiejskie w Ostrowie i Turzynie, a także infrastruktura rekreacyjna w Kcyni oraz Nakle nad Notecią. Dodatkowo wsparcie otrzymali mieszkańcy powiatów nakielskiego i toruńskiego, którzy zamierzają podjąć bądź rozwinąć już istniejącą działalność gospodarczą.

W ramach programu LEADER lokalne społeczności mają do wykorzystania 172 mln zł. Czternaście lokalnych grup działania ogłosiło 34 nabory wniosków w ramach PROW, a łączna suma do rozdysponowania to 36,6 mln zł.

- Idea funkcjonowania LGD zakłada, że to, co często jest niewidoczne z poziomu Urzędu Marszałkowskiego, a nawet powiatów i gmin, a jest cenne, musi mieć również możliwość wsparcia i dofinansowania. Bardzo się cieszę, że podpisujemy pierwsze umowy w ramach PROW, które dotyczą mikroprojektów - niewielkich, ale znaczących z punktu widzenia społeczności lokalnej - dodał marszałek Całbecki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!