PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kwoty cukrowe do 2020, dopłaty bez porozumienia

Kwoty cukrowe do 2020, dopłaty bez porozumienia

Na spotkaniu Rady Ministrów UE podsumowano dyskusję na temat zmian WPR po 2013 roku. Uzgodniono utrzymanie kwot cukrowych do 2020 r.Jak wynika z informacji przekazanej przez Ministerstwo Rolnictwa, nie doprowadzono do uzgodnień wielu kwestii, a kompromis jest odległy zwłaszcza w zakresie dopłat bezpośrednich. Nie przedstawiono też nowych propozycji odnośnie do zazielenienia, ograniczając się tylko do stwierdzenia, że dotychczasowe propozycje nie spełniają oczekiwań w zakresie prostoty i przejrzystości.

Postanowiono o utrzymaniu kwot cukrowych do 2020 r., wbrew propozycji Komisji Europejskiej, mówiącej o likwidacji tych kwot od września 2015 r. – tak  zagłosowało 14 krajów, w tym Polska, Niemcy, Francja.

Propozycja Polski, aby utrzymać kwoty mleczne, została ponowiona, ale – jak przewiduje ministerstwo – nie znajdzie najprawdopodobniej poparcia, gdyż inni postulują dalsze prace nad środkami zabezpieczenia tego rynku przed sytuacjami kryzysowymi.

Odbyła się też dyskusja na temat rozwoju obszarów wiejskich – zwraca uwagę informacja dotycząca odsunięcia zmian w wydzielaniu obszarów ONW:

W zakresie rozwoju obszarów wiejskich wielu ministrów apelowało o odpowiedni budżet na te działania. W dyskusji ministrowe poświęcili dużo uwagi nowym zasadom wsparcia dla obszarów o trudnych warunkach gospodarowania. Znaczna część państw proponuje oddalenie w czasie wprowadzania nowej delimitacji tych obszarów. Polska postulowała również, aby w ramach wymaganych limitów (25 proc.) na programy rolno-środowiskowe, można było finansować szerszy katalog usług środowiskowo klimatycznych np. wsparcie dla obszarów Natura 2000, zalesienia itp.

Minister Kalemba odbył też spotkania dwustronne z wieloma ministrami i europosłami - jak podaje ministerstwo: Stanisław Kalemba przedstawił nasze stanowisko w zakresie płatności bezpośrednich i bardzo ważny dla nas punkt dotyczący wyrównania dopłat bezpośrednich w UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.232.54
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!