Dopłaty bezpośrednie trafią do rolników już po raz czwarty. W tym roku Agencja Restrukturyzacji wypłaci ponad 9 mld zł dla blisko półtora mln rolników.

DOPŁATY za 2007 rok zł/ha jednolita płatność obszarowa 301 płatność zwierzęca 438 płatność uzupełniająca 294

Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARiMR: - W tej chwili szacujemy, że około pół miliona rolników będzie mogło otrzymać płatności w grudniu. Oczywiście w tej chwili są wydawane decyzje i te pół miliona zostało już zabezpieczone.

Tak zwana jednolita płatność obszarowa to 301 zł do ha. Przyznawana w tym roku po raz pierwszy płatność zwierzęca to 438 zł do ha. Dotacje uzupełniające do upraw podstawowych takie jak zboża oraz rośliny oleiste będą wynosić 294 zł do ha.

Największą nowością dopłat bezpośrednich jest to, że już od pół roku nie są one żadną tajemnic. Aby sprawdzić, kto jakie pieniądze dostaje wystarczy odwiedzić stronę internetową Agencji Restrukturyzacji.

- Cała Unia idzie w tym kierunku i wszystkie płatności nie tylko dla gruntów rolnych, ale generalnie cała pomoc udzielana w ramachWspólnej Polityki Rolnej będzie jawna, znana i będzie dokładnie wiadomo kto ja otrzymał – dodaje Iwański.

Zgodnie z prawem na wypłatę dopłat bezpośrednich Agencja Restrukturyzacji ma czas do końca czerwca przyszłego roku. Urzędnicy jednak zapewniają, że zdecydowana większość dotacji powinna trafić do rolników w ciągu trzech najbliższych miesięcy.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!