Podstawowy cel programu to zapobieganie wyludnianiu się obszarów wiejskich oraz poprawa warunków życia ich mieszkańców.

dr Andrzej Hałasiewicz, FAPA – „To nie jest program dla poszczególnych osób, ale to jest program bardzo ważny, bo on może pojedynczej osobie dać szanse na realizację jej pomysłu na rozwój społeczności lokalnej.”

Na tworzenie i rozwój takich inicjatyw przeznaczono ponad 18 mln euro. Aby sięgnąć po dotacje, trzeba było najpierw założy Lokalna Grupę Działania, a później opracować strategię rozwoju regionu.

dr Andrzej Hałasiewicz, FAPA – „Strategia musi być realizowana z udziałem mieszkańców, czyli nie przez ekspertów zewnętrznych tylko przez dyskusje. Od czego leader się rozpoczyna od spotkania partnerów, którzy wspólnie dyskutują i zastanawiają się, co zrobić i jak rozwiązać swoje problemy.”

A podstawowy problem, z jakim postanowiły się zmierzyć lokalne grupy to bezrobocie. Większość postawiła na rozwój turystyki.

Krzysztof Janiak, FAPA – „We wszystkich zakątkach kraju jest coś ciekawego, czym dany region może się pochwalić.”

Nie brakło też innych pomysłów. Grupa Żywiecki Raj swoja strategie oparła produkty lokalne.

Grzegorz Sanetra, LGD Żywiecki Raj – „Zidentyfikowaliśmy produkty lokalne zorganizowaliśmy wiele imprez promocyjnych nawiązaliśmy kontakty z grupami na terenie całego kraju i z kilkoma grupami z zagranicy.”

Program Leader + to dopiero początek drogi. Większość grup przyznaje, że z ogromną niecierpliwością czeka na uruchomienie nowego działania z funduszy na lata 2007-13.

Grzegorz Sanetra, LGD Żywiecki Raj – „Jesteśmy na etapie pisania strategii rozwoju, która będzie realizowana w styczniu i lutym i strategia będzie pisana na 7 lat.”

W Programie Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2007-13 na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich oraz wspieranie lokalnych strategii rozwoju przewidziano prawie 800 mln euro.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!